דעה
עלו זה בנגב!

הרב אליאב תורגמן, רב קהילת "קוממיות" ור"מ בישיבה הגבוהה בדימונה, מגיב לעיתונאי והסופר אלישיב רייכנר.

הרב אליאב תורגמן , כ"ה בסיון תשע"ז

עלו זה בנגב!          -ערוץ 7
הרב אליאב תורגמן
צילום: עצמי

העיתונאי אלישיב רייכנר, שכני היקר מירוחם כתב ב"מקור ראשון" האחרון על "מצג האימים של תנועת רגבים" עיקר טענתו שבסרטון שהפיצו תחת הכותרת "מאבדים את הנגב" הם מטעים את הציבור ומציגים נתונים מנופחים ולא פרופורציונליים.

קראתי והתמלאתי בתמיהה: האם אנחנו חיים באותו נגב? האם ממרחק 13 ק"מ דרומה הבעיה נראית אחרת?

הסרטון של תנועת "רגבים" מדויק ומבקש להעלות סוגיה עמוקה וכואבת, גם אם אלישיב משחק במספרים ואחוזים.

זה כמעט 30 שנה אני תושב דימונה שבנגב. אבי מורי נולד כאן לפני 59 שנים, ואני הגעתי לכאן עם משפחתי מירושלים העתיקה כפעוט בן שנתיים, חמושים באידיאל גדול ורוח אדירה של תחיית הנגב, הרוחנית והגשמית. מאז ב"ה התקדמו והשתנו הרבה דברים, לטובה. חזון הנגב הפורח קם וניצב לנגד עינינו.

אך דבר אחד, בוודאות השתנה לרעה: שכנינו הבדואים. התיישבותם ויחסם אל המדינה ולחוק.

האם אפשר להשוות את ההתיישבות לאורך כביש 25 שמחבר בינינו לבאר שבע למה שהיה לפני שנים מספר? המילה הפקרות מקטינה את התחושה.

כמעט לכל אורך הכביש יש אוכלוסייה מיושבת בצפיפות שלא הייתה, שמשנה לשנה גדלה. צינורות פיראטיים יוצאים ממתקני מקורות לעין כל, גדרות של מתקני מים, רכבת וחשמל קרועות. נהיגה פרועה שיוצאת משבילים מהשטח, תוך כדי סיכון חיים ממשי.

דימונה עירי חסומה ממזרח ומצפון בהתיישבות פיראטית מסיבית, ללא כל חוק וסדר. האסלאם, שכילד איני זוכר אותו נוכח בכלל, קם ועולה. קול מואזין נשמע בדימונה מכפרי הסביבה, דבר שכלל לא היה קיים.

כחבר, אני שומע ורואה מה קורה בהתיישבות החקלאית שבנגב, והפשיעה והוונדליזם אותו סובל מי שמסרב לשלם לפושעים (לדוגמא - חברינו החלוצים מהיישוב רתמים) שוטרים שיושבים אצלי בשיעורים, מספרים על חוסר משילות וחוסר יכולת אכיפה בסיסית בכל אזור ההתיישבות חוץ מהכביש, בלי מעורבות של יחידה משטרתית מיוחדת.

חברים שבונים בשכונת ה"שחר" בעירנו מספרים על תשלום פרוטקשן, ובית שלם רוקן מתכולתו שם לפני ימים מספר. נהגת הורדה מרכבה בכוח בכביש 25 ורכבה נגנב. כל אלו סיפורים מן השבועות האחרונים ממש, ולצערנו לא שמעתם עליהם יותר מידי.

אלישיב שכני, האם אנחנו עוצמים את העיניים? בשביל מה?

ומעל הכול, מה שחרה לי במיוחד היא ההתיימרות לדבר בשם תושבי הנגב, וההצגה של אחינו המתיישבים מיו"ש כנמצאים מן הצד השני של המתרס, כאילו האינטרס שלנו הוא לא משותף.
לתחושתי , אנחנו ממש שתי ידיים של אותו גוף. כל אחד פועל בתחומו. הצגתם של אחינו כבעלי אינטרס ורדודים, חוטאת לאמת השלמה הנמצאת בתכנית המלאה של התנועה.

הפתרון בנגב יבוא רק מתוך משילות, חוק וסדר שווה לכולם. רק מתוך תנאים בסיסיים אלו נוכל לבוא להידברות. קל וחומר שאין עניין לתת לפושעים מבוקשם, ולבנות להם יישובים חדשים ללא התנאים הבסיסיים האלו.

כל הדברים האלו מפורטים בתכנית הנגב המלאה של תנועת רגבים אותה הם מבקשים לקדם. אני ממליץ לקרוא ולא ללכת שולל.

אסיים בציוויו של משה רבינו מפרשת השבוע האחרונה שאולי הוא אף קריאה לכולנו: "עלו זה בנגב"!