רשות המסים מציגה: מבצע "מורה נבוכים"

הרשות ערכה מבצע ביקורת מע"מ בקרב רופאים. ממצאים ראשוניים מעידים כי חלק מהרופאים לא דיווחו על הכנסות בהיקף של עשרות מיליוני ש"ח.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשע"ז

רופאה (אילוסטרציה)
רופאה (אילוסטרציה)
צילום: iStock

מאות מעובדי משרדי מע"מ ברחבי הארץ ערכו בשבוע שעבר מבצע ביקורת בענף הרופאים והמרפאות.

במסגרת המבצע "רופא נבוכים", נערכו 297 ביקורות, כאשר ב-111 מהן התגלו ממצאים ראשוניים המעידים על אי דווח על הכנסות של יותר מ-63 מיליון ש''ח תוך התחמקות מתשלום מע"מ בסך של כ-10 מיליון ש''ח.

תופעה חוזרת אליה נחשפו המבקרים היא רופאים רבים שכללו הוצאות פרטיות כהוצאות עסקיות. המבצע נערך בשיתוף פעולה עם יחידת החקירות, היחידה הארצית לאכיפת הגבייה ומשטרת ישראל.

בכל שנה עורכת רשות המסים שלושה מבצעי מע"מ ארציים תוך התמקדות על ענף עיסוק אחר בכל מבצע. הפעם נבחר ענף הרופאים שבעיקרו הוא מענפי השירותים. תהליך אימות תשלומי המסים בענפי השירותים, קשה מטבעו מאחר ובדרך כלל הוא נסמך על מיעוט ראיות חיצוניות הנוצרות בין העוסק- נותן השירות, לבין הלקוח- מקבל השירות, אגב ביצוע העסקה.

בענף הרופאים, הקושי מתעצם לנוכח מספר אופני העסקה ובריבוי מסגרות התעסוקה של כל עוסק בענף, שהגדרת מיקומן לא תמיד מוגדר, כגון: רופא המקבל פציינטים בביתו. הענף מקיף 14,500 רופאים הרשומים כ"עוסק מורשה", מתוך אוכלוסיית הרופאים המונה כ-25,000 רופאים.

בביקורת שנערכה במהלך המבצע בספרים של אחד הרופאים מהקריות נמצא כי נוכה מס תשומות ללא מסמכים מתאימים בסכום של כ- 270,000 ש''ח. מהחקירה עולה כי הרופא הכין את הדוחות למע"מ בעצמו, ניכה מס תשומות ללא מסמכים, ובנוסף רשם בספר הרופא הוצאות בגין רכישת ציוד למרפאה.

מבדיקת המסמכים נמצא כי מדובר בהוצאות פרטיות כמו רכישת מזון, בגדים ותשלומי ארנונה. בביקורת אחרת שנערכה אצל רופא באחד מהכפרים באזור, נמצא ניכוי מס תשומות בסכומים גבוהים ולא סבירים, עבור בניית מרפאה. בעקבות כך, נערך ביקור במקום ועל פי הערכה מדובר בניפוח של הוצאה זו. הרופא וקבלן העבודות הוזמנו לחקירה, ובחקירה עלה כי חלק מהתשלום בסך של מיליון ש"ח שולם ע"י הרופא במזומן וברכב מסוג מזראטי.

עוד עולה מהחקירה כי המרפאה נבנתה בקומת העמודים של בית מגורי אחיו של הרופא, כך שגם בהתאם לתקנות הוא אינו יכול לנכות את מס התשומות שעמד על כ- 600,000 ש"ח.

בביקורת שנערכה למנתח לב בכיר מאזור המרכז​ נמצא כי הוא בנה בית וניכה מס תשומות בגין חלק מהוצאות הבנייה עבור הקליניקה שהינה חלק מביתו הפרטי וזאת בניגוד להוראות החוק.

כמו כן, רופא מאזור ירושלים קיזז מס תשומות על הוצאות פרטיות כגון: רכישת מכונית מסוג מרצדס, מסעדות, ביגוד, איפור לאשתו, הלבשה תחתונה, ועוד. בחקירתו אמר כי "בברנז'ה" אמרו לו כי כל מה שיש בו 17% אפשר לדרוש. בביקורת אחרת נמצא כי קוזז על ידי רופא, גם הוא מאזור ירושלים, מס תשומות בגין טיולים משפחתיים לחו"ל ונסיעות לחו"ל לצורך צפייה במשחקי כדורגל בסך של כ- 100,000 ש"ח מס.

בביקורת שנערכה לגניקולוג ממודיעין בעל קליניקה פרטית,​ נמצא כי הגניקולוג לא מדווח על הכנסות מדמי ניהול שהוא מקבל מחברה בבעלותו. בעקבות הביקורת, נערכה בדיקה נוספת של חשבוניות שהוציא אשר ממנה עלה כי הוא היה מדווח להנהלת החשבונות רק על 10% מסכום החשבונית המקורית. הרופא הודה בעבירות המיוחסות לו וטען שעשה זאת בגלל התרגלותו לרמת החיים הגבוהה שלו.

במקביל למבצע הביקורת, התבצע גם מבצע אכיפה וגבייה בקרב עוסקים חייבים ממגוון תחומים, לאו דווקא רופאים, במסגרתו נגבו כ-103 מיליון ש''ח מ- 1164 עוסקים. כמו כן, עוקלו 35 רכבים. אצל מנהל חשבונות עם חובות גדולים בגין הפצה וקיזוז חשבוניות פיקטיביות בוצע עיקול רכב מסוג אאודי.

בזמן המתנה לגרר, החייב נכנס לרכב וניסה לברוח, תוך כניסה לכביש בו מוצב תמרור אין כניסה. נחישות של העובדים הביאה לתפיסת הרכב והעמסתו על הגרר. במסגרת ביצוע פעילות גבייה בפרפומריה בירושלים בגין חובות ואי הגשת דוחות, בוצע עיקול מזומנים מהקופה בנוכחותה של העובדת במקום. העובדת מסרה כי בעל העסק בכלא. העובדים לא עזבו את המקום עד לתשלום סכום נוסף בהעברה בנקאית.