נשות הכותל
נשות הכותלצילום: מיכל פתאל

המדינה הגישה היום (שני) לבג"ץ את תשובתה על העתירות של הרפורמים הדורשות ליישם את מתווה הכותל ולשנות את הרכב הקרן למורשת הכותל כך שישקף זרמים נוספים של היהדות.

המדינה ביקשה לדחות את העתירות והסבירה כי המתווה בוטל ובמקומו הוחלט לשפץ את הרחבה השלישית, ''עזרת ישראל'', ב-19 מיליון שקלים. המדינה הודיעה גם כי הרחבה תהיה באחריות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי.

המדינה גם מציינת כי "עזרת ישראל" שאמורה לשמש את הזרמים הלא אורתודוקסיים, שופצה והיא משרתת גורמים שונים, ועל כן ניתן להסתפק בה עבור הרפורמים והקונסרבטיבים.

ענת הופמן, יו"ר ארגון ''נשות הכותל'', מסרה בתגובה "לא קונות את מה שהמדינה מנסה למכור לבג"ץ כתחליף למתווה. אנו מקוות שבג"ץ יעמוד על זכותנו לקבל רחבת תפילה בכותל בה נוכל לקיים תפילה כמנהגינו, בין אם במסגרת יישום מלא של המתווה ובין אם במסגרת חלוקת רחבת הכותל לשלוש עזרות: גברים, נשים ומעורבת".​​

בתנועה הקונסרבטיבית אמרו כי "תגובת הממשלה לבג"ץ לא מפתיעה, היא פשוט מביישת. יכולנו לחסוך לכולנו ארבע שנות משא ומתן, ולתת לבג"ץ להכריע זה מכבר, אבל האמנו שפשרה עדיפה על הורדת ידיים ומריבות פנימיות. מסתבר שטעינו. ממשלה שלא עומדת בהסכמים שהיא חותמת עם העם היהודי, היא ממשלה שאיבדה את התוקף המוסרי לטעון שהיא מדינת הלאום של העם היהודי.

''זו פגיעה אנושה ביסוד קיומנו כאן, בעקרונות הכי בסיסיים של הציונות. יתכן ובג"ץ יוציא כעת עבור הממשלה את הערמונים מהאש, ואם יעשה כן – אני מניח שלא תעמוד לנו התעוזה לסגת ממתווה לו הסכמנו רשמית. אבל איזה לקח נורא למדנו. איך הנחנו לממשלת ישראל לשטות בנו כך", הוסיפו.