הפלסטינים: מערת המכפלה שלנו

הנציגות הפלסטינית באונסק"ו שוב מנסה להעביר החלטה אנטי ישראלית, והפעם המטרה היא לנתק את הזיקה בין ישראל למערת המכפלה ולחברון.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו בסיון תשע"ז

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: אלירן אהרון

הפלסטינים מבקשים מועדת המורשת העולמית של אונסק"ו שעתידה להתכנס בעוד כשבועיים להכיר בעיר העתיקה בחברון ובמערת המכפלה כאתרי מורשת פלסטיניים.

בעולם רשומים כיום 1,052 אתרי מורשת עולמיים שהוכרזו על ידי אונסק"ו, מהם 9 ישראלים ו-2 מצויים ברשות הפלסטינית.

הליך הרישום וההכרזה של כל אתר לוקח מספר שנים בדרך כלל. הפלסטינים מבקשים לנצל פעם נוספת סעיף חריג בתקנון - ולרשום את האתר בהליך חירום מהיר, תוך טענות פרובוקטיביות ושקריות כלפי ישראל והצגת האתר כמצוי תחנת סכנת הריסה.

בוועדת המורשת חברות 21 מדינות שיחסן כלפי ישראל עויין במיוחד. בפעמיים הקודמות שהפלסטינים ניסו להשיג הכרה באתרי מורשת התשובה של הוועדה היתה שלילית, אך לא מן הנמנע שהפעם התוצאה תהיה אחרת.

לצד החזית החדשה בחברון, צפויה לעלות להצבעה כמו בכל שנה הצעת החלטה בעניין ירושלים והמקומות הקדושים בניסיון להעביר שוב ניתוק זיקה ושלילת ריבונות.

המשלחת הישראלית לארגונים הבינלאומיים בראשות השגריר כרמל שאמה הכהן כבר החלה במשימת הסיכול לפני כחודש, אליה הצטרפו לאחרונה שגרירי ישראל במדינות החברות בארגון - ולאור חשיבות ורגישות הסוגייה גם ראש הממשלה התגייס באופן אישי לסיכול המהלך.

האבסורד הוא שהבקשה להכיר בחלק מהעיר העתיקה כאתר פלסטיני מדברת דווקא על החלק בחברון שהוא בשליטת ישראל.

בהצבעה האחרונה לגבי ירושלים בוועדת המורשת בשנה שעברה הצביעו 10 מדינות נגד ישראל, 2 מדינות הצביעו בעדה, 8 נמנעו ואחת נעדרה. הדיון היה סוער וארוך, לאחר שישראל הצליחה להפתיע ברגע האחרון ולשבור את הקונצנזוס עליו עמלו הפלסטינים זמן ממושך.

לצורך מניעת הרישום וההכרזה של חברון צריכה ישראל לגייס לפחות שליש מהמדינות המצביעות. לאור תוצאות העבר ולאור ההרכב הבעייתי מדובר במשימה דיפלומטית מורכבת.

שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן אומר לערוץ 7 כי "מדובר בחזית חדשה במלחמה על המקומות הקדושים שהפלסטינים מנסים להבעיר כחלק מתעמולת ההסתה שלהם כנגד ישראל וההיסטוריה של העם היהודי".

"זהו המשך ברור להתקפות וההצבעות ההזויות והמקוממות באונסקו בעניין ירושלים הר הבית והכותל המערבי. ישראל מכבדת את רגשות המוסלמים ואינה מנסה לייצר פרובוקציות דומות, אלא פועלת מתוך התחשבות ואחריות ושיתוף פעולה מלא עם אנשי הדתות האחרות לגבי כל האתרים הקדושים בארץ ישראל בכדי להבטיח חופש פולחן, סדר וביטחון, תחזוקה שוטפת ופיתוח תשתיות תומכות", הוסיף שאמה הכהן.

הוא גילה כי "רק בחודשיים האחרונים נענתה ישראל למספר בקשות של הפלסטינים הנוגעים לחופש הפולחן של המוסלמים בחברון והם בכפיות טובה מחזירים לנו בהתקפת ושלילת הקשר ההיסטורי וזכותנו למקום הקדוש הזה עוד מימי אברהם אבינו שקנה בכסף מלא את הזכויות במקום".

"לא רק המהות מקוממת אלא גם הדרך שבה מרשים לעצמם הפלסטינים לבקש את הרישום בהליך חירום מהיר וחריג מאוד ששמור לאתרי מורשת תחת סכנת הרס והכחדה - ולצורך כך מעלילים על הצד היהודי והישראלי עלילות דם שלא היו ולא נבראו.

''מדינות מכל העולם מכינות בקשות לרישום במשך שנים שעוברות תהליך סינון ובקרה קפדני ארוך וממושך בעוד לפלסטינים דרך קיצור שסלולה בשקרים והסתה. התנהלות הפלסטינים מדהימה ומפתיעה בעת הזו בה הנשיא טראמפ עושה כל מאמץ לחדש תהליך שלום באזור", סיכם שאמה הכהן.