ריבלין בבסיס חצור
ריבלין בבסיס חצורצילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (שלישי) בבסיס חיל האוויר חצור. אל הנשיא התלוו הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומפקד חיל האוויר אלוף אמיר אשל.

בפתח הביקור, קיבל ריבלין סקירה אודות הפעילות המבצעית והטיפול בכוח האדם בחיל האוויר, ולאחר מכן המשיך לסקירת תערוכת אמצעי לחימה, שם הוצגו לו מרכז ניהול יירוטים, משגר של כיפת ברזל, משגרי חץ ויהלום המיועדים להגנה אווירית, מטוס נחשון למשימות מודיעין ובקרה אווירית, מטוס ינשוף למשימות חילוץ ותובלת לוחמים ונפגעים, ומטוסי קרב.

הנשיא ביקר במרכז לאימון משימתי בבסיס, שם חווה טיסת סימולטור בנתיב טיסה שהוכן במיוחד לכבוד ביקורו ועבר דרך תחנות בחייו.

״הטיסה״ המריאה מבסיס חצור והמשיכה לירושלים, שם חלף מעל שכונת רחביה, אצטדיון טדי, משכן הכנסת, בית הנשיא, Y.M.C.A והר הבית. משם המשיך ריבלין וטס מעל מושב חירות, בית ילדותה של רעייתו נחמה והמשיך אל הכנרת והחרמון.

בהמשך הביקור נפגש ריבלין עם פורום מפקדי החיל ועם קציני הבסיס, שם הודה לנשיא מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל על הביקור והעניק לו במתנה דגם של מטוס פייפר, המטוס עליו כסייר אוויר בחיל המודיעין, טס הנשיא כחייל וקצין.

האלוף אשל אמר, "חיברנו בין המורשת, לבין חיל האוויר לתפקידך בצבא כקמ"ן. היום יש פייפר אחר, המשימות גדלו אך אנו חשים את אותה הזכות לשרת את העם והארץ".

צילום: מארק ניימן/ לע"מ
צילום: מארק ניימן/ לע"מ

הנשיא הודה לחיילים ולקצינים על ביקור מחכים ומעניין, "אתם בחיל האוויר מוכיחים שאין מקום שאי אפשר להגיע אליו ואין משימה שאי אפשר לבצע. תמיד הטובים ביותר, תמיד בעבודת צוות שמובילה להצלחה, יום יום שעה שעה. אני רוצה בהזדמנות זו להודות לכם על האירוח.

''ראיתי את המערכת כולה כיצד היא פועלת ומה יכולותיה. חיל האוויר הוא גולת הכותרת ביכולת שלנו לשאת בנטל הביטחון ובאתי להודות לכם", אמר הנשיא.

בשיחתו עם המפקדים התייחס ריבלין להתבטאויות האחרונות של נבחרי ציבור ושרים נגד בכירי המפקדים בצה״ל סביב אישור התוכנית להרחבת קלקיליה. ״לאחרונה אנו נתקלים במצבים בהם שרים וח"כים, פוליטיקאים, מבקרים את צה"ל כשהם שוכחים כנראה, שאת צה"ל לא מחליפים בקלפי כל ארבע שנים. צה"ל הוא צבא העם השומר על העם ועל מדינת ישראל ועל כולנו מוטלת החובה לשמור על צה"ל."

הנשיא הדגיש כי "השתלחות במפקדים כמו היו קובעי מדיניות ולא מוציאים לפועל, היא דבר שיכול לפגוע בצה"ל ולהביא למשבר אמון חמור בין צה"ל לבין הציבור בישראל".

ריבלין פנה למפקדים ואמר להם, "אליכם המפקדים, יש לי רק בקשה אחת - המשיכו לפקד. אתם תמשיכו לדאוג לביטחון אזרחינו ואנחנו נדאג לכם לגיבוי ללא סייג ושיעור. כה לחי. תודה לכם''.