כליאת שווא. גרמן
כליאת שווא. גרמן צילום: פלאש 90

בוועדת החוקה של הכנסת התקיים אתמול דיון מיוחד אודות התנהלותה של הפרקליטות מול המכון לרפואה משפטית.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יוזמת הדיון, חברת הכנסת יעל גרמן מ'יש עתיד', שאצלה, כך מתברר, גובר החשש שחפים מפשע לא מעטים יושבים בכלא הישראלי בעקבות ההתנהלות הבעייתית של הפרקליטות מול המכון.

כבר בראשית דבריה מציינת חברת הכנסת גרמן כי הדו"ח שפורסם הוא ככל הנראה קל יותר מזה שנגנז ובו נתונים חמורים הרבה יותר, אולם רק מהדו"ח האחרון אודות יחסי הפרקליטות והמכון לרפואה משפטית "אנחנו למדים שהיו מקרים שהפרקליטות לא נתנה לסנגוריה את כל הנתונים ועולה חשש שחפים מפשע יושבים בבתי הסוהר. ביקשנו מד"ר חן קוגל, מנהלו הנוכחי של המכון, להעביר את אותם מקרים שלהערכתו לא היה בסיס מקצועי להרשעה".

ממשיכה גרמן ומציינת כי בדו"ח שלו בחן נציב התלונות 11 מקרי בוחן, וגילה מתוכם ארבעה שבהם להערכתו היו שיבושים חמורים. "בדוגמא אחת התברר שבית משפט נתן צו שיתנו לסנגוריה לראות את הנתונים מהמכון המשפטי, אבל הפרקליטות והמכון בראשותו של פרופ' היס מנעו זאת מהסנגוריה.

״במקרה נוסף נמנע עוול כאשר עלה ספק אם התובע לא גרם לעצמו את הפגיעה באופן עצמי ולמעשה הוא האשים האשמת שווא את הנתבע. את העובדה הזו, שיש ספק שכזה, לא נתנו לסנגוריה ולא העלו בפני בית המשפט". במקרה זה, מספרת גרמן, התבררו הדברים והנאשם יצא זכאי, אך באותה מידה יכול היה היעדרו של פרט זה להיות זה שישלח אותו לשנות מאסר ארוכות.

"זה מראה כיצד ניתן היה לשבש דין צדק כשלסנגוריה לא ניתנה האפשרות לקבל את כל הנתונים", אומרת גרמן ומדגישה כי בעקבות הדו"ח "הפרקליטות אומרת שהיא לוקחת לתשומת ליבה את ההמלצות והיא תתקן. מכאן ואילך כל דיון בין הפרקליטות למכון יתועד ויועבר לסנגוריה".

באשר לשאלת המניע שהוביל את הפרקליטות והמכון לחבור להפללת חפים מפשע, אומרת גרמן כי היא "לא מאמינה בתיאוריות של קונספירציות ומניעים אפלים. אני מאמינה שאנשים עושים עבודה נאמנה, ותוך כדי כך נעשות שגיאות והפרקליטות הודתה בכך. לא נעשה מספיק כדי לאפשר לסנגוריה להגן על הנאשמים. אין בפרקליטות רצון רע. הם עושים עבודה טובה וחשוב להגן עליהם, אבל הדו"ח הזה מאיר ומעיר על תופעה ואולי תרבות ארגונית בעייתית, כפי שמתבטא הנציב".

גרמן מעירה כי קיימים במערכת המשפט הישראלית 33 אלף כתבי אישום, ואם מקרי המבחן של הנציב מלמדים על אחוזי הליקויים הרי שמדובר באלפי תיקים שלא ניתן יהיה לפתוח אותם מחדש. משום כך "ביקשנו מחן קוגל שמתוך הידע שלו יעבור על המקרים שלהערכתו לא הועברו עדויות או ניתנו עדויות שלא היו מבוססות מקצועית, ועל ידי כך יתוקנו אולי חלק מהמקרים".

בדבריה משבחת גרמן את התנהלותו של ד"ר חן קוגל, מנהלו הנוכחי של המכון, שחולל מהפך של ממש בהתנהלות המכון, והפך מוסד שאיבד את אמון הציבור בו למכון הזוכה לאמון ציבורי משמעותי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו