ההיסטוריה הריקה. הספר
ההיסטוריה הריקה. הספרצילום: אסף וול

ספר חדש ומפתיע יוצא לאור בימים אלה ובו, כך לפחות על פי הכותרת, פרטיה של "ההיסטוריה של העם הפלשתיני מהעת העתיקה לעת החדשה".

מי שידפדף בין דפי הספר הזה יגלה שמדובר בדפים ריקים, אות להיעדרה של היסטוריה פלשתינית מדפי ההיסטוריה העולמית.

אסף וול, מנהל קריאיטיב בזליגר שומרון תקשורת, העומד מאחורי הפקתו של הספר במהדורותיו העברית והאנגלית, מספר ביומן ערוץ 7 על תגובות נלהבות רבות שמגיעות אליו.

"התגובות הן הרבה מעבר למה שציפיתי. העליתי את הספר לאמזון לפני שלושה ימים. היה יום אחד של שקט ואחר כך נפתחו ארובות השמיים, עשרות תגובות בדף הספר עצמו. מסתבר שהורדתי בדירוג ספרים שמנמנים על השמאל הקיצוני. המתרגם לאנגלית אמר שאם נזכה בפרס הוא יתרום מחצית ממנו ל'לה פמיליה' כמו שהמתרגמת של דויד גרוסמן בחרה להעביר סכום ל'בצלם'".

"רציתי שאנשים יראו שהזירה הזו לא הופקרה לשמאל שמנהל באמזון שיח סביב הכיבוש בעיקר לקראת חמישים שנה לששת הימים. חשבתי מה אני יכול לעשות, אני הקטן", הוא אומר על מה שהוביל אותו להוצאת הספר אותו ניתן לרכוש דרך הרשת.

ובכל זאת, וול נשאל אם לא עשה חסד עם ההיסטוריה הפלשתינית כאשר הציב אותה על דפים ריקים בעוד ההיסטוריה הזו כוללת מעשי רצח, הרג, חטיפת מטוסים ובני אדם וכיוצא באלה. "אני מסכים לחלוטין", הוא אומר אך מעיר שהספר ממקד את תשומת הלב להיסטוריה הפלשתינית עד העת החדשה, וזו נאמדת על ידי המומחים במאה ה-17, בעוד הארגון לשחרור פלשתין, אש"ף, הוקם רק באמצע שנות השישים.