חיסון. אילוסטרציה
חיסון. אילוסטרציהפלאש 90

שבעה עשר ילדים סורים לקו בשיתוק ילדים (פוליו) מתחילת חודש מאי, ולדברי ארגון הבריאות העולמי, מדובר בהתפרצות "חמורה ביותר".

בתחילת החודש דיווח הארגון על שני מקרי שיתוק ילדים באזור מיאדין, במחוז דיר-א-זור, שרובו נמצא בשליטת דאע"ש. כעת נמסר כי אובחנו עוד 14 מקרים באזור זה, ומקרה נוסף נרשם במחוז רקה.

זו התפרצות ראשונה של המחלה בסוריה מאז 2014. מדובר במחלה מדבקת מאוד שנגרמת ע"י וירוס ופוגעת בעיקר בילדים בני חמש ומטה. באחד מתוך 200 מקרים ההידבקות מובילה לשיתוק. בין אלו הלוקים בשיתוק, 5-10 אחוזים מתים משום ששרירי הנשימה שלהם חדלים לתפקד.

דובר ארגון הבריאות העולמי, טארק יסרביץ', אמר לעתונאים ש-17 הילדים שלקו בשיתוק הציגו את התסמינים הראשונים בין 3 ל-23 בחודש מרץ. בימים האחרונים קבעו בדיקות מעבדה כי הילדים סובלים מסוג שיתוק ילדים שמקורו בחיסון, ולא בסוג ה"פרא", שנחשב אלים יותר.

המדובר בווירוס המוחלש אותו מכיל החיסון שנלקח דרך הפה. וירוס זה מתרבה במעיים למשך תקופה מוגבלת והוא עלול לעבור לאנשים אחרים באזורים של תת-חיסון, באמצעות מים או אוכל נגוע.

יסרביץ' אמר שההתפרצות מלמדת כי אזור מיאדין סובל מתת-חיסון וכי בתגובה מתכוון ארגון הבריאות העולמי לחסן כ-90,000 ילדים מתחת לגיל חמש באזור זה, ועוד כ-32,000 ילדים במקומות אחרים במחוז דיר-א-זור.

"אנו מודאגים מאוד", אמר, "משום שכמובן, אם יש כבר מקרה אחד של שיתוק ילדים, של ילד משותק, הרי שזו כבר התפרצות. אנחנו יודעים, למשל, שעל כל ילד משותק יש כמעט 200 שאינם מראים תסמינים, מה שאומר שהווירוס מתפשט, כך שזה מאוד רציני".