מבצע כפפות משי
מבצע כפפות משיצילום: אייל בן משה

ההצגה החדשה של "אנסמבל כאן", מבצע כפפות משי, נכתבה במיוחד עבור "מוזיאון ישראל" ומתרחשת בתוך תערוכות הקבע המוצגות בו.

כמו המוזיאון, הפונה אל קהל מבקריו באמצעות שיח גלריה, כך בפרויקט, חווים הצופים באופן אינטימי דרך אוזניות הליווי המודרך את המהלך הדרמטי המצטבר המלווה במוזיקה מקורית.

שלושה שחקנים מגלמים דמויות הפועלות במוזיאון, ממש"קית חו"יה של תרבות יום א' ועד למאבטח, המובילים את הצופים אל עומק המוזיאון, מסע שבמהלכו פורץ סיפורן האישי מבעד לשיח הרשמי. וכך מבעד לסדקים של הנרטיבים הגדולים, בתוך המוצגים וביניהם, נרקם סיפור מעורר מחשבה, מכעיס, נוגה, מרגש ומשעשע על אמנות, תשוקה והחיים שלנו כאן היום.

"מבצע כפפות משי" הופך בהשתתפות אסתי זקהיים, טליה מנשה וארנון רוזנטל, את חלל המוזיאון לזירת פעולה דרמטית ומזמין אותנו לחלום מחדש את מוסד התרבות הגדול במדינה.

הדמויות מובילות את הצופים לעומק המוזיאון, מסע שבמהלכו פורץ סיפורן האישי מבעד לשיח הרשמי. המסע האלטרנטיבי מייצר סיפור מעורר מחשבה, מכעיס, מרגש ומשעשע על יחסי הכוח בין אמנות למימסד והאופן בו הם מעצבים את הזהות שלנו.

דרך אוזניות הליווי המודרך מעבירים השחקנים את הדרמה, כשמוזיקה שנכתבה במיוחד למופע, מעצימה את המהלך המצטבר. כל זה קורה במקביל להתנהלות היומיומית של המוזיאון. קהל ההצגה מוזמן למופע תאטרוני הנסתר מעיני מבקרי המוזיאון ה"רגילים" והופך למשתתף סמוי בהצגה.

ההצגה, עוסקת בביקור במוזיאון, בחוויית הצפייה באמנות ובמנגנונים הסמויים מהעין המייצרים אותה. הפניית המבט אל אחורי הקלעים של המוסד המוזיאלי מאפשרת לבחון את המרכיבים הכלכליים והחברתיים בהם הוא פועל ואיך הוא מתווך או מסתיר את המציאות הפוליטית בה הוא מתקיים. כך נבחנים היחסים בין היחיד לקולקטיב, בין האמנות למימסד ונפרמים אט אט הכוחות הנסתרים, הפנטזיות, החרדות והתשוקות שהמקום מגלם.

אנסמבל כאן הוקם בשנת 2009, לאחר עשור של יצירה משותפת, ע"י הבמאי שלמה פלסנר והדרמטורג והמחזאי עידו בורנשטיין, במטרה לחקור פורמטים תיאטרליים ופרפורמטיביים.