לידיעתכם, הילדים מבוטחים גם בחופש

חברות הביטוח אולי מעדיפות שלא נדע, אבל תלמידי מערכת החינוך מבוטחים לאורך כל היממה ולאורך כל השנה, גם בחופש, אך יש גם כמה חריגים

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ז

לידיעתכם, הילדים מבוטחים גם בחופש-ערוץ 7
מבוטחים גם בסופרלנד
צילום: גילי יערי. פלאש 90

החופשה הגדולה כבר החלה, גם אם לא לכל הגילאים, ובין כל השאלות שנוגעות להתנהלותם של ילדים בחופש הגדול עולה גם שאלת הביטוח שלהם מפגיעות. האם יש מידע שחברות הביטוח לא היו רוצות שנדע? מדבריה של עו"ד נירית פליישמן, מומחית בדיני נזיקין וביטוחים, עולה שבהחלט כן.

כבר בפתח דבריה מציינת עו"ד פליישמן כי תלמידים בגיל חינוך חינם, קרי מגיל שלוש ועד 18, מבוטחים לכל ימי השנה ולכל אורך היממה בכל מקום שהם נמצאים, בבית, בבית הספר, בחופשה ואף בחו"ל.

עם זאת היא מציינת בדבריה כי ביטוח התאונות המכסה את התלמידים בישראל חל רק מרמה של חמישה אחוזי נכות ואילך. לעיתים חברות הביטוח טוענות כי על פי המומחים שלהן רמת הנכות היא פחותה ומאידך הן מתנערות מתשלום. לא פעם הורים שאינם מודעים לזכויותיהם מקבלים את הדין ומתמודדים כלכלית לבדם עם הפגיעה בילד. על מנת למנוע מצבים שכאלה, אומרת פליישמן, נדרשת התערבותו של עורך דין.

עוד היא מציינת כי גם הגשת התביעה צריכה להתבצע תוך הצגת מסמכים מסוימים, אישורים מבית הספר על היות הילד תלמיד בו ועוד. גם לשם כך נדרשת מעורבות עו"ד. כאשר נשאלה מדוע יש צורך בהתמודדות משפטית של הורי התלמיד הנפגע מול חברת הביטוח כאשר למעשה מדובר בביטוח קיבוצי אחיד שלכאורה היה אמור להיות מנוהל על ידי בית הספר או משרד החינוך מול אותה חברת ביטוח, השיבה פליישמן כי אמנם יש ממש בטענה זו, אך כאשר מדובר במאבק על כסף תמיד תשאף חברת הביטוח למזער את התשלום אותו היא מחויבת לשלם, וכדי למנוע זאת יש צורך בהתמודדות אישית.

בדבריה מוסיפה עו"ד פליישמן ומציינת כי הפוליסה המדוברת אינה כוללת מספר חריגים כמו תאונות דרכים, תאונות עבודה, פיגועים, רשלנות רפואית ועוד. מסתבר שעל חריגים אלה אין מנוס מלערוך פוליסה עצמאית ואישית למעוניין בכך.