גדעון סער:
בקצב הבנייה הנוכחי - נאבד רוב יהודי

השר לשעבר הזהיר בכנס הרצליה כי ישראל עלולה לאבד את הרוב היהודי בירושלים אם לא תאיץ את הבנייה בה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בסיון תשע"ז

בקצב הבנייה הנוכחי - נאבד רוב יהודי-ערוץ 7
גדעון סער בכנס הרצליה
צילום: יח"צ

השר וחבר הקבינט לשעבר גדעון סער' נאם היום (רביעי) בכנס הרצליה והדגיש את רשימת האתגרים המצויים לפתחה של מדינת ישראל.

הוא התייחס לסוגיית הבנייה בכל חלקי ירושלים וטען כי "היקף הבנייה הקיים בשכונות היהודיות לעומת היקפי הבנייה הלא חוקיות בשכונות הערביות וזליגה של תושבים פלסטינים לשטח ירושלים, משנים בה את היחס הדמוגרפי".

"אם לא ישונה קצב הבנייה הנוכחי בשכונות היהודיות בירושלים נאבד את הרוב היהודי בעיר תוך 15 שנה", הוסיף סער.

בנוגע לשינויים האזוריים ולכוונה האמריקנית לנסות ולחדש את המגעים המדיניים אמר סער, "ההתפתחויות האחרונות שיפרו את מרחב התמרון של ישראל. התפוררות מדינות כסוריה ועיראק, המלחמה בין האסלאם השיעי לאסלאם הסוני וגם שינוי הממשל בארה"ב. ככל שהשתתפות מדינות ערביות בתהליך מדיני תתבטא בתמיכה בעמדות הפלסטיניות ובאחריות הבלעדית על ישראל, תהליך זה מנוגד לאינטרס הישראלי".

לדבריו, "תהליך מדיני אזורי אינו מילות קסם ויש לוודא שהם עולים בקנה אחד עם האינטרסים הישראלים. מדינה פלסטינית אינה יכולה לוותר על השליטה הבטחונית וגם לא על שער הכניסה הדמוגרפי. מדינה פלסטינית בשטחי יוש לא תפתור בעיה - היא תיצור אותה".

הוא התייחס גם לאתגרים החברתיים. "ממשלות ישראל הצליחו לעמוד ביעדים כלכליים ופחות ביעדים חברתיים, כי לא הציבו יעדים חברתיים מדידים. על הממשלה להציב יעדים מדידים בתחום החברתי - צמצום פערים, הורדת רמת העוני והפחתת יוקר הדיור. גם המשבר הפנסיוני המתפתח ראוי לטיפול. אם אניח הכול במסגרת אומר שיש צורך בתכנון לאומי לא רק בסוגיות המדיניות אלא גם בסוגיות החברתיות".