הרב מנחם פרל
הרב מנחם פרל צילום: דוד הוכברג

קצת פחות מארבע שנים לאחר שעשה היסטוריה והיה לרב הראשון של מערך כיבוי האש בישראל, וכפי שפורסם לראשונה בערוץ 7, הודיע הרב מנחם פרל על התפטרותו.

במכתב ששלח לנציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי ויפורסם לראשונה בעיתון 'בשבע' טוען הרב פרל כי מאז מינוי הנציב החדש, נפגעה יכולתו למלא את תפקידו. "בשני מישורים עיקריים התקשיתי מאז כניסתך לתפקיד. האחד, הוא נושאי הליבה של שמירת צביונה היהודי של כב"ה, והשני הוא מתן 'כלי עבודה' לתפקיד".

לחצו כאן לקריאת הכתב המלא

הוא מפרט את סוגיות הליבה כשבראשן שמירת השבת: "בדיקת כלים בכל בוקר כולל שבת, נסיעות חזרה ממשמרת בשבת" ומציין כי סוגיה זו סוכמה כבר בעבר בשיחות עם ראש אג"מ והמהנדס הראשי של המערך. בתום אותם דיונים הגיעו הצדדים לפתרון מוצע בהוצאה תקציבית של כמאתיים אלף שקלים.

בעיה נוספת שהועלתה בפני הרב פרל הייתה סוגיית הזקנים. כבאים שביקשו לגדל זקן מטעמי דת נענו בסירוב מוחלט. נטען שזקן מסוכן לתפקודו של הכבאי. הרב פרל ביקש לכנס וועדת מומחים שתבחן אם אכן קיימת סכנה שכזו, תבדוק תקדימים בעולם ואולי תמצא פתרון ראוי לסוגיה, אך גם בסוגיית השבת וגם בסוגיית הזקן הובהר לו כי רב טפסר שמחי החליט שאין צורך לעסוק בכך. "בכל אחד מהנושאים הללו, לא הסכמת לדון, החלטת ודי", כותב הרב פרל לשמחי.

גם במישור הטכני גילה הרב פרל קשיים חדשים. "לא סביר שברשות הארצית לכבאות והצלה ישרת רב ראשי ללא כל עובדים. אמנם מטה הנציבות נבנה רק בשנים האחרונות, אך בשלביו הראשונים סוכם על הרחבת יחידת הרבנות לפחות בשני תקנים בטווח זמן קצר. לא סביר שרב הרשות, שרבים פונים אליו להתייעצות, ישב במשרד אחד עם ארבעה אנשים נוספים. על אף הצפיפות בבניין המטה, אין עוד משרד כזה".

תנאי הצפיפות, אומר גורם המקורב לרב פרל, הבהירו לו את היחס אליו ואל תפקידו, אך הוא בחר להתעלם ולהמשיך, גם כאשר הוחלט להוריד את דרגתו לדרגה המקבילה לרס"ן בצה"ל בעוד מקביליו בצה"ל ובמשטרה מחזיקים בדרגת תא"ל ודרגה מקבילה לאל"מ (במשטרה). בפגישה עמו הבהיר לו רב טפסר שמחי כי לא רק שלא יתווספו תקנים לרבנות אלא שיועמס על כתפיו תפקיד נוסף שאינו נוגע לתפקודו כרב, מרכז אוכלוסיות מיוחדות.

הרב פרל מספר במכתב כי אמנם גם בתחילת תפקידו הוא התקבל בחשדנות על ידי חלק מהמפקדים שחששו שמא תפקיד הרב עשוי לנגוס בסמכויותיהם, אך "אט אט נבנתה לה כאן תשתית של פעילות יהדות, בתי כנסת, שיעורי תורה בשעות הערב, נרכש ציוד מתאים, נתקבלו הנחיות נציב בנושאי הדת ושמירת הכשרות התרחבה".

קשה לפספס את האכזבה שחש הרב פרל מהיחס אותו קיבל מרב טפסר שמחי ואותה הוא מבטא במשפטים ישירים: "שלש השנים הראשונות שלי בכב"ה היו שנים של עשיה שלוותה בדיונים, מאות ביקורי תחנות ולעתים ויכוחים ואף מכשולים מורכבים. המתנתי תשעה חדשים עד למינויך לנציב, המתנתי ארבעה חדשים נוספים עד שמצאת זמן לפגישה אתי. אך הפגישה הייתה מפח נפש. לא הסכמת לשוחח על דבר, אתה יודע הכל, אין לך מה לברר, ללמוד או לשמוע. מאחר ולא מצאתי אצלך כל מוכנות להקשבה, לפתיחות ולדיון, לא מצאתי הבנת ערכה, כבודה ומקומה של היהדות בחיינו הישראליים המתחדשים במדינה, החלטתי לפרוש מתפקידי. הרשות לכבאות והצלה, הינה גוף של מדינת ישראל, שראוי לשמש כבבואה לחיים הציבוריים הישראליים ולא כחצר פרטית של מאן דהו. לא אשמש כקישוט".