בית דין רבני
בית דין רבני צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי נתוני הנהלת בתי הדין הרבניים שהתפרסמו השבוע, בשנת 2016 התגרשו בישראל 10,841 זוגות - עלייה של 1.8% במספר הזוגות שהתגרשו ביחס לשנת 2015, אז התגרשו 10,653 זוגות.

הרבנית והטוענת הרבנית ד"ר רחל לבמור, חברת ארגון רבני ורבניות בית הלל ומנהלת את הפרויקט למניעת עגונות וסירוב-גט בתנועת 'ישראל הצעיר' והסוכנות היהודית, אומרת לערוץ 7 שהיא מודאגת מהנתונים וקובעת כי לא מדובר בגזרת גורל.

"אנחנו חשים את זה על בשרנו, תעצור אנשים ברחוב ותשאל האם אתם מכירים זוגות שהתגרשו - כולם מכירים. כולנו מכירים זוגות שהתגרשו בצורה שקטה או בצורה מכוערת ואמנם היהדות מכירה בכך שלעיתים אין ברירה וצריכים להתגרש, אבל זה שאחוז הגירושין עולה זה מדאיג בפרט שבחלק מהמקרים הגירושין עוברים בצורה מכוערת ומשאירים חותם נורא על הילדים".

לדעתה הפתרון הוא בחינוך לזוגיות נכונה, "אני מאמינה גדולה בחינוך, אנחנו חייבים כולנו - בפרט אנשי הציבור והמנהיגים הרוחניים - לדאוג לכך שהציבור יקבל הדרכה איך להתחתן ולהיות נשואים וגם חלילה איך להתגרש אם יש צורך.

"לאחרונה עלתה הצעת חוק שמבקשת לתת חצי נקודת זכות במס הכנסה לזוג שמתחתן ועובר לפני החתונה קורס הכנה לנישואין", מספרת לבמור הסבורה שהכנה לנישואין תחסוך מקרי גירושין רבים.

היא מספרת כי ישנם יש ארגונים חברתיים שמציעים קורסי הכנה לזוגיות שכאלו, ''הקורס מאפשר רכישת כלים של תקשורת, של איך מתקשרים בזמן ריב, מכינים את בני הזוג לכל הסיטואציות ולומדים איך לנהל ויכוח בצורה מכובדת כמו גם הציפיות בניהול משק הבית ועוד.

"קורסים כאלה יכולים לחזק את התא המשפחתי בישראל בצורה מדהימה כי הרבה גירושין באים כתוצאה מחוסר יכולת לתקשר או בגלל חוסר כבוד הדדי. אני מניחה שאם כל זוג היה עובר את קורס כזה היינו רואים ירידה באחוז הגירושין כי היום זו מכה שלא פוסחת על אף מגזר, מהחילוני ביותר ועד לחרדי".