פיעות גופניות. לוחמות ולוחמים בגדוד קרקל
פיעות גופניות. לוחמות ולוחמים בגדוד קרקל צילום: Hadas Parush/Flash90

פרופ' אלישע האס, מומחה לביולוגיה חישובית ומבנית, סבור שצה"ל פועל על סמך "הבלים שסותרים את המדע", כאשר הוא מאמץ את האידיאולוגיה של יוהל"ם – יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר.

מסמך הייסוד של יחידת יוהל"ם שנחשף בערוץ 7 לפני מספר חודשים קבע כי "ההסתכלות על האנושות כמתחלקת לשתי קבוצות (גברים ונשים) אינה מדוייקת, מקבעת את בני האדם בתבניות לא מתאימות, ומהווה בסיס לא נכון ולא יעיל לניהול המשאב האנושי ולמיצויו".

"הביולוגיה המודרנית הבינה שהגישה הרדוקציוניסטית לא עובדת" הסביר האס בראיון לערוץ 7. "כלומר, אי אפשר להגיד 'יש בן אדם שמודבק עליו איבר מין אחד ויש בן אדם אחר שמודבק עליו איבר מין שני אבל שניהם בני אדם בעלי אותם כישורים'. כי הכל שונה. הכל קשור בהכל. המוח שונה, השרירים שונים. מחזור הדם שונה, הלב שונה. ועובדה, הרפואה גילתה את זה".

"שטות מוחלטת!"

"הרפואה מתחילה להפריד בין נשים וגברים בכל התחומים, לא רק בתחום של הרחם, או בתחום של האיברים המיוחדים לאישה", הסביר. "וזה הולך מרמת המולקולות עד לרמת האוכלוסיות. אני חושב שזה הדבר המרכזי שסותר את כל התפיסה המטופשת של המסמך הזה".

האס הגיב גם לטענה של מסמך יוהל"ם לפיה "דפוסי ההתנהגות והחשיבה של גברים ושל נשים אינם נובעים מההבדלים הפיזיולוגיים והביולוגיים ביניהם אלא הם תוצר של הייחוסים החברתיים שיש לנו כחברה אודותיהם", ו"אינם אלא הבניות חברתיות שניתנות לשינוי דרך פעולה חברתית".

חיילת קרבית
חיילת קרבית צילום: פלאש 90

"שטות מוחלטת! שטות מוחלטת!", זעק הביולוג. "כי יותר ויותר מבינים שהאישה נבדלת מהאיש בכל תחומי הביולוגיה. במחזור הדם, בהורמונים, במבנה של המוח. במבנה של השרירים, במבנה הגוף, ביכולות של הגוף. בתזונה, בכל דבר.

סתירה מוחלטת למחקר המודרני

"יותר ויותר מבינים שאי אפשר להפריד שום דבר בביולוגיה", הסביר. "ההבדל בין הזכר והנקבה איננו רק במה שרואים. הוא בכל המהות של הגוף משום שכל דבר תלוי בכל דבר. אם שינית איבר אחד, כל הגוף עכשיו שונה. זו התפיסה הביולוגית המודרנית, ולכן התפתח במחקר הביולוגי, לפני 20 או 25 שנה, המושג החדש שנקרא ביולוגיה מערכתית – system biology. כלומר אי אפשר ללמוד כל דבר בנפרד. מכיוון שהכל קשור בהכל וצריך להסתכל על המערכת השלמה אם רוצים להבין אותה.

"אותו הדבר לגבי הזכר והנקבה", הדגיש האס. "הזכר הוא מהות שונה, ביולוגית, פיזיולוגית, מנטלית, בכל הפונקציות של גוף האדם, הוא שונה מהאישה. התובנה הזו שוללת לחלוטין את האשליה שבעצם מדובר כאן בשני יצורים דומים מאוד שרק הדעות הקדומות החברתיות יצרו הבדלים ביניהם. הבל מוחלט. וסתירה מוחלטת לכל המחקר הביולוגי המודרני".

"העניין של זכר ונקבה הוא אמת לאמיתה מבחינה מדעית", אמר. "אנשים מסתירים את זה מבחינה אידיאולוגית".

תגובת דובר צה"ל

שאלנו את צה"ל:

1. האם צה"ל מבסס את פעילויותיו ותוכניותיו בכל הקשור למגדר על פסבדו-מדע?
2. האם צה"ל בדק עם ביולוגים את תקפות הטענות של יוהל"ם לגבי הסיבות להבדלים בין המינים?
3. האם צה"ל מוכן לבדוק עם ביולוגים את טענות יוהל"ם בטרם ימשיך לפעול לפי התפיסות של יוהל"ם?

תגובת הדובר:

"המסמך נכתב בשנת 2015 כחלק משינוי תפיסת ההפעלה, מיועצת לענייני נשים ליועצת לענייני מגדר, ומתייחס להגדרות כלליות.

"נשים משרתות בצה״ל במגוון תפקידים בהתאם ליכולות והנתונים שלהן. כלל מסלולי השירות בצה״ל מלווים על ידי גורמי מקצוע, פיזיולוגים ורופאים. אורך השירות של נשים וגברים נקבע בהתאם לחוק במדינה.

"צה"ל כצבא עם ממלכתי משלב בשורותיו מגוון אוכלוסיות, תוך מתן מענה לצרכיהן השונים ושמירה על אורח חייהן לצד שירות משמעותי ומכבד.

"צה"ל לא שינה את ערכיו וממשיך להדגיש את ערכי הדבקות במשימה, חתירה לניצחון, שליחות, רעות ואהבת המולדת כערכים מרכזיים".

הכותב מכהן גם כראש תנועת המשפחה