''לא מאבק נגד הדתיים''

פרופ' אביעד הכהן מסייע לתושבי קרית ארבע שמבקשים לקבל שעות לשחייה מעורבת בבריכה. "מעדיפים הידברות. בית המשפט יקבל את בקשתנו".

בני טוקר , כ"ט בסיון תשע"ז

בריכה
בריכה
צילום: ISTOCK

פרופ' אביעד הכהן, דיקאן המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט שמייצג את תושבי קרית ארבע שדורשים מהמועצה להקצות להם בבריכה השחייה שעות לשחייה מעורבת, קורא לראש מועצת קרית ארבע לפתור את הסוגיה בדרכי שלום.

"זה ברור שאם נפנה לבית המשפט בקשתנו תתקבל אך לדעתי לא כל דבר צריך להגיע לבית משפט והייתי שמח שהסוגיה תיפתר בהידברות", אומר הכהן בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, לתושבים מותר לדרוש שעות לשחייה מעורבת כדי שיוכלו ליהנות בבריכה יחד, כל בני המשפחה. "מדובר ברצון של תושבים לקיים שעות משפחה, לא במקום שעות נפרדות אלא לצד השעות הנפרדות. מבחינה משפטית כאשר אתה פוגע באדם רק בשל אורח חייו או עיקרי אמונתו וזה לא משנה אם אמונתו היא דתית או לא דתית, זה דבר שהוא פסול.

''יש חוק שאוסר על אפלייה בשירותים ציבוריים ובמקומות ציבוריים ובמקרה הזה כאשר אתה מונע מאדם לשחות עם בני ביתו רק בגלל אורח חייו הדתי כזה או אחר אתה בעצם פוגע בו וגם מפלה אותו".

פרופ' הכהן מציין כי במקומות רבים בארץ ישנן שעות נפרדות לצד שעות משפחה, כלשונו. "התופעה הזאת קיימת גם במקומות אחרים, בכמה ישובים בעיקר מעורבים וגם שם הכירו בצורך הזה לקיים שעות הפרדה לאותם אנשים שומרי תורה ומצוות ששוחים רק בשחייה נפרדת שאני באופן אישי נמנה עימהם ולצד זה לאפשר גם לאנשים שמעוניינים כן לשחות שחייה משפחתית לעשות את הדבר הזה.

''לכן אני מאוד מצר על כך שהיה צורך לפנות אלי. אני חושב שהיו צריכים לפתור את העניין הזה בהידברות כפי שנעשה במקומות אחרים".

לדבריו בישוב כמו קרית ארבע הדרישה לקיים ''שעות משפחה'' היא מוצדקת מאוד, בשל העובדה ש"ראש המועצה והמועצה וגם החברה למתנ"סים משרתים את כלל הציבור. בקרית ארבע צריך לזכור ש-40 אחוז מהתושבים לא מוגדרים כדתיים אלא כמסורתיים... לא מדובר כאן במיעוט זניח אלא במאות משפחות.

''אגב חלק מהן שפנו אליי אלו משפחות חד הוריות שהדרך היחידה שלהן לקחת את הילדים לבריכה זה בשעות משפחה. לכן אני חושב שהיה רצוי מאוד שהעניין הזה ייפתר ואני מקווה שכך יהיה כדי שלא נצטרך להגיע איתו לבית משפט".

פרופ' הכהן שב ומבקש מראש המועצה מלכי לוינגר להיענות לבקשה, "הבהרתי לראש המועצה את המצב המשפטי וביקשתי מראש המועצה שימצאו את הדרך להסדיר שעות שחייה משותפות למשפחות שמעוניינות בכך. ושוב אני מדגיש - זה לא מאבק נגד הדתיים שרוצים להמשיך לשחות בנפרד כי יש להם הרבה מאוד שעות, עשרות שעות בשבוע, אבל לאפשר גם לאנשים שרוצים לשחות שחייה משפחתית לעשות את הדבר הזה.

''זה דבר אלמנטרי במיוחד, מדובר פה בבריכה שנבנתה בכספי ציבור ששייכת לרשות ציבורית כך שזה לא עניין פרטי וגם אם זה היה מקום בבעלות פרטית של מישהו אני שוב מדגיש שהחוק מדבר על כך שכאשר זה מיועד לשירות הציבור והחוק מדבר במפורש על בריכת שחייה אז חייבים להימנע מאפליה של אדם רק בשל אורח חייו כזה או אחר".

ממועצת קרית ארבע נמסר בתגובה כי "הבריכה הנפרדת הינה חלק מהסכמה של כלל הציבור מאז הקמתה לפני כשלושים שנה. הבקשה להפעיל את הבריכה לשעות משפחתיות התקבלה רק לאחרונה והמועצה בוחנת את הבקשה על היבטיה השונים".