ריבלין:
''הפייסבוק מעניק קול להמון המושתק''

נשיא המדינה נשא דברים בכנס הרצליה ה-17. "כשמפלגות משתמשות בניו מדיה כדי להשפיל וללעוג, איזה מן חלום דמוקרטי זה?".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ח בסיון תשע"ז

''הפייסבוק מעניק קול להמון המושתק''-ערוץ 7
נשיא המדינה, ראובן ריבלין
צילום: Mark Neyman/GPO

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים הערב (חמישי) בכנס הרצליה ה-17 שנערך במרכז הבינתחומי.

נאומו של הנשיא עסק בתהליכים שעברה התפיסה הדמוקרטית לאורך השנים ותחת משטרים שונים. ריבלין סקר תהליכים אלה בעולם ובדגש על המזרח התיכון.

"כאשר החל ללבלב האביב הערבי בשלהי 2010, היו שראו בכך עדות נוספת שהדמוקרטיה מחלחלת גם במקום הקשה ביותר, במזרח התיכון. הפייסבוק והטוויטר סימלו את המהפכה שהתחילה בהם והגיעה עד לכיכרות. שם, במרחב שבין השיח הווירטואלי וכיכר העיר, נראתה דמותה של הדמוקרטיה המובטחת כשהיא כובשת את לב המזרח התיכון. אולם, משק כנפי הדמוקרטיה, הוחרש'', אמר ריבלין.

"להוציא את תוניס הנאבקת על דרכה, האביב הערבי הביא עמו חורבן גדול, אכזבה וייאוש", אמר הנשיא וציין את משבר הזהות של הדמוקרטיה ברחבי העולם: "קריסת המשטרים הלאומיים הוותיקים הובילה את המזרח התיכון לכאוס. גל טרור רדיקלי השתלט כאן בעיקר בהנהגת ה'מדינה האסלאמית' ששלחה את זרועותיה לרחבי העולם. כחצי מיליון בני אדם נהרגו בסוריה לצד המוני פליטים שאיבדו את עולמם ויצרו גל הגירה שהביא למשבר עולמי חמור".

בהקשר להתפתחויות אלה אמר הנשיא כי חל שינוי ביחס למשטר הדמוקרטי, "הדור הצעיר שנולד במילניום הזה, כבר שואל את עצמו, למה לי הצרה הזו''.

לדבריו, "בתשתיתם של המשברים הללו נעוץ יסוד משותף שלא השכלנו להבחין במשמעויותיו. כוונתי לכך שבמצבים מסוימים 'החברה הפתוחה', החופשית, עשויה להיות איום של ממש, לעצמה. כוונתי לכך שחופש ביטוי וזכות בחירה הם תנאים הכרחיים לצמיחת דמוקרטיה, אולם הם אינם מספיקים.

''דמוקרטיה לא נבנית ביום אחד - עליה להיות מלווה בבניית מוסדות מדינתיים חזקים, מוסדות שמעמידים את שלטון החוק מעל השליט ומעל דעת הקהל גם יחד''.

"מהפכות הפייסבוק והטוויטר מעניקות קול להמון המושתק," אמר הנשיא, "לא עוד עיתונים מטעם הממשלה קובעים את סדר היום, אולם, הדמוקרטיזציה העצומה של השיח הציבורי במדיה החברתית יצרה גם סוגים חדשים של דמגוגיה. אם כל אחד הוא עיתונאי מטעם עצמו, כי אז העיתון המכובד ביותר אינו משפיע יותר מאחרון הטוקבקיסטים, וכך רצינו לשמוע את כולם וקיבלנו את עידן הפוסט-אמת או מה שנקרא היום פייק ניוז. רצינו לתת במה, אך פגענו בסולידריות. רצינו דמוקרטיה, אך החלשנו אותה.

''כשמפלגות משתמשות בניו מדיה בעיקר כדי להשפיל, לנגח, ללעוג, במקום לפתח קשר עם הציבור, איזה מן חלום דמוקרטי זה? הבעתי זאת בעבר, אני חוזר ואומר זאת גם היום: דמוקרטיה לא מוסדית, דמוקרטיה ישירה שבה 'רצון העם' כרגע גובר על כל שיקול אחר, היא רחוקה כפסע מאנרכיה. מי שנתקל פעם בהמון, יודע איך אירוע קטן יכול להפוך מהר מאד ללינץ' ולפוגרום, פשוטו כמשמעו''.

בהתייחסו למדינת ישראל על קווי הדמוקרטיה שבה, הדגיש הנשיא כי "לא תהיה מדינה יהודית אם לא תהיה מדינה דמוקרטית. תמונת המציאות שפרשתי בפניכם נוגעת בשורשי הקיום הישראלי," אמר הנשיא והוסיף: ״יש לחזק את המוסדות ואת ההנהגה.

''אוי לנו אם מדינת ישראל תהפוך להיות 'מדינת רצון העם' בלבד, אוי לנו אם צבא ההגנה לישראל יהפוך להיות 'צבא רצון העם', אם בג"ץ יחרוץ את דיניו על פי 'חוקת רצון העם', אם נחליף את הכנסת במשאל עם. עלינו לחזק את המוסדות הדמוקרטיים הייצוגיים ואת עצמאותם, ולא להחליש אותם''.

בסיום דבריו אמר ריבלין: ״הדמוקרטיה הישראלית איננה דבר מובן מאליו. הנוסחה היהודית והדמוקרטית הייתה ותישאר המצפן הציוני שכיוון את דרכנו בשבעים השנים האחרונות, על רקע עולם משתנה ושימשיך לכוון את דרכנו בעתיד, בכל זמן ובכל מצב''.