העבודות בשטח להקמת היישוב עמיחי
העבודות בשטח להקמת היישוב עמיחי צילום: ללא קרדיט

ארגון השמאל הקיצוני ''יש דין'' וראש מועצת הכפר ג׳אלוד, עבדאללה חאג׳ מוחמד, עתרו היום (חמישי) לבג"ץ נגד הקמת היישוב החדש "עמיחי", שנועד לשכן את מפוני עמונה.

השבוע החלו עבודות עפר באדמות היישוב שעתיד לקום סמוך לשילה בבנימין. הליך התכנון של היישוב מצוי בשלבים מתקדמים.

על פי הדיווח באתר ''הארץ'', העותרים טוענים בעתירה כי האופן שבו הוכרז תחום שיפוט היישוב יצר "מובלעות של אדמות פרטיות" שהגישה אליהן תימנע לאחר הקמת היישוב.

פעילי השמאל הקיצוני וראש מועצת הכפר ג'אלוד מבקשים מבג״ץ לקבוע כי הנוהל לקביעת תחום שיפוט ביו''ש, שמאפשר לכלול אדמות פרטיות שהופקעו מבעליהן או נתפסו צבאית, אינו חוקי. עד להחלטת בג''ץ, העותרים מבקשים להקפיא את קידום הליכי התכנון ל"עמיחי".

לטענת העותרים, תחום השיפוט של היישוב חדש כולל בתוכו ״כיסים״ של אדמות ששייכות לערבים מג'אלוד, ועל כן לא ניתן להקים עליהן את הבתים למפוני עמונה. לדבריהם, הקמת היישוב עמיחי תמנע מהערבים לגשת אל האדמות הללו.

כמה זמן יעבור שעד שהיישוב החדש יוקם?

כאמור, ביום שלישי האחרון החלו העבודות בשטח להקמת היישוב ''עמיחי'' לתושבי עמונה שפונו מבתיהם בפברואר האחרון. היישוב החד מוקם בעמק שילה בהתאם לבקשת תושבי עמונה ולפי החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו, ''היום החלו העבודות בשטח, כפי שהבטחתי, להקמת היישוב החדש למתיישבי עמונה. אחרי עשרות שנים, יש לי את הזכות להיות ראש הממשלה שבונה יישוב חדש ביהודה ושומרון''.

לטענת נתניהו, ''לא הייתה ולא תהיה ממשלה טובה יותר להתיישבות מהממשלה שלנו''.

תושבי עמונה הגיבו באופטימיות זהירה לתחילת העבודת על הקמת היישוב עבורם. "אנו מברכים על תחילתן של העבודות ומתפללים להתקדמותן ללא הפרעות וללא עצירות.

"הציבור כולו מצפה מראש הממשלה שלא לאפשר לשום גורם עוין, בין גורמי שמאל ובין גורמי משפט או פקידות, לעצור את העבודות. אסור לתת להצלחה הזו - הקמת ישוב חדש ביו"ש - להפוך לכישלון ולפארסה. הציבור כבר שבע אכזבות. האחריות היא על כתפי הממשלה והעומד בראשה''.

התושבים הזכירו כי הם חיים ללא בית כבר חמישה חודשים, ''והעבודות שהחלו היום הן פתח תקוה לעתיד. ישוב שנהרס חייב לקום מחדש, והבטחות צריך לקיים. תושבי עמונה, המועצה האזורית בנימין, אנשי לשכת התכנון וכל הנוגעים בדבר, עשו כל מאמץ על מנת לעמוד בכל הדרישות החוקיות וללכת בדרך המלך.

''לא נותר לנו אלא לצפות שהממשלה לא תיתן לארגוני השמאל או לגורמי שמאל אחרים להכתיב שוב את המציאות", הוסיפו תושבי עמונה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו