קושנר ונתניהו בשבוע שעבר
קושנר ונתניהו בשבוע שעברצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

העיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון מדווח כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שוקל לנטוש את הניסיונות לייצר תהליך מדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית, בעקבות שיחה קשה בין יועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר לבין יו"ר הרש''פ אבו מאזן.

על פי הדיווח, טראמפ יקבע את עתיד השיחות בקרוב, וישקול בין היתר לסגת כליל מהתהליך.

הדיווח ב''אל חיאת'' התפרסם ימים ספורים לאחר שקושנר נועד לשיחה עם אבו מאזן ברמאללה – שיחה שתוארה כ"מתוחה" על-ידי יועץ של אבו מאזן שנכח בה.

יו"ר הרשות הפלסטינית זעם על קושנר מאחר שזה העביר אליו את דרישת ישראל כי יפסיק מיידית לשלם משכורות למחבלים ולבני משפחותיהם. אבו מאזן האשים את קושנר ואת שליחו המיוחד של טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, בהעדפתה של ישראל – וסירב להתחייב להיענות לדרישה.

עוד דווח כי ממשל טראמפ זעם, מצידו, על אבו מאזן, לאחר שסירב לגנות את רצח רס"ר הדס מלכה הי''ד. נמסר כי הוא גם סירב לפגוש את שגריר ארה"ב לישראל דיוויד פרידמן.

פקיד הפלסטיני ששוחח עם ''אל חיאת'' אמר כי האמריקנים דרשו מהרש"פ לרסן את התבטאויותיהם החריפות נגד ישראל. קושנר "יעביר את הדו"ח שלו לנשיא, ואחרי שהדו"ח יימסר, טראמפ יחליט אם יש סיכוי למו"מ או שמא יהיה עדיף לצאת מהשיחות", הסביר הפקיד.

אבו מאזן טען שישראל משתמשת בנושא המשכורות למחבלים ולמשפחותיהם כתירוץ להימנע משיחות. לדבריו, התשלומים הם חלק מה"אחריות הסוציאלית" של הרשות הפלסטינית כלפי המחבלים ומשפחותיהם.

פקיד אמריקאי בכיר אמר בתגובה כי "הדיווחים שהנשיא טראמפ שוקל להפסיק את קידום תהליך השלום - הם שטויות והבלים. אין כוונה כזו".