הורה. הרב דוד לאו
הורה. הרב דוד לאוצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בפתח כנס הדיינים שהחל היום (ראשון) במלון לאונרדו פלאז'ה בירושלים, נאם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו.

במהלך בדבריו בכנס, עדכן הרב הראשי את הדיינים כי, "החלטתי לפרסם ברשומות את כל בעלי הכושר לדיינות ובכך לאפשר כינוס באופן מיידי של הוועדה לבחירת דיינים ולאפשר לכל המתמודדים הזדמנות שווה בפני הוועדה".

הרב הראשי הנחה על ביצוע הפרסום ברשומות, באמצעות מכתב שנשלח ליו"ר הוועדה לבחירת דיינים השר יובל שטייניץ, ובו הוא מציין כי בהתאם לסמכותו שבחוק, הוא מורה לפרסם ברשומות את כל שמות בעלי הכושר לדיינות שהגישו מועמדות לדיינות ושהופיעו לראיון בפני אחת מוועדות המשנה של הוועדה לבחירת דיינים.

בהודעה זו, פעל הרב הראשי בהתאם לס' 7(ב) לחוק הדיינים, המאפשר ליו"ר הוועדה או לכל אחד משני הרבנים הראשיים בנפרד לפרסם ברשומות את שמות המועמדים שיעלו לדיון בפני חברי הוועדה למינוי דיינים, וזאת בניגוד ליתר חברי הוועדה שנדרשים להסכמה של שלושה מחברי הוועדה, כדי לפרסם שמות של מועמדים ברשומות.

בצעד החריג עליו הודיע הרב הראשי, הוא מאפשר לכל המועמדים התמודדות שווה בפני ההרכב המלא של הוועדה למינוי דיינים.

בדבריו בכנס, חזר הרב הראשי והדגיש את הצורך הדחוף בכינוס הוועדה לבחירת דיינים, כדי לבחור את הדיינים החסרים במערכת בתי הדין, שמספרם יגיע ל-12 עד סוף השנה, ואשר העיכוב בבחירתם גורם לעיכובים למתדיינים בפני בתי הדין.

הרב הראשי ציין בדבריו, כי חילוקי הדעות שהיו בתקופה האחרונה בין חלק מחברי הוועדה בנושא פרסום השמות ברשומות, תרמו את חלקם לעיכוב בכינוס הוועדה, וכעת, לאחר פרסום כל שמות המועמדים ברשומות, אין כל סיבה למנוע את כינוס הוועדה בהקדם האפשרי תוך מתן הזדמנות שווה לכל המתמודדים ששמם יעלה לבחירה בפני ההרכב במלא של הוועדה למינוי דיינים.