הפלסטינים נלחמים על חברון וירושלים

כדי להסיט את תשומת הלב מהדרישה להכיר במערת המכפלה כאתר פלסטיני, רוככה ההצעה הקוראת לאונסק"ו לנתק זיקה בין ישראל וירושלים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' בתמוז תשע"ז

מאבק חדש. מערת המכפלה
מאבק חדש. מערת המכפלה
צילום: ערוץ 7

ועידת המורשת העולמית של אונסק"ו, אשר תתכנס בעוד מספר ימים בעיר קרקוב שבפולין, תדון ותצביע על ההצעה הפלסטינית להכיר במערת המכפלה ובעיר חברון כאתר מורשת עולמי פלסטיני.

בניסיון להקל על העברתה של ההחלטה בעניין חברון העלו הפלסטינים לקראת הועידה הצעת החלטה 'מרוככת' ששוב קוראת לנתק את הזיקה של מדינת ישראל מירושלים, אך אינה מזכירה את השייכות של הכותל או של הר הבית לפלסטינים בלבד.

הנסיגות והריכוכים שמבצעים הפלסטינים ושותפיהם נובעים מהלחץ הגובר עליהם מסיבוב לסיבוב וממעבר מתמיד וגובר של מדינות מתמיכה בהם לתמיכה בישראל והתנגדות להצעות.

זו הפעם הראשונה מאז כינוס ועידת המורשת בדוחא שבקטאר ביולי 2014, שהקרב יהיה בשתי חזיתות: החלטה על ירושלים וכן בקשה פלסטינית לרישום אתר מורשת עולמי חדש.

במערכת המדינית האמינו שהפלסטינים ירכזו את הכוחות בהצעה אחת, אבל דווקא שר החוץ הירדני הוא שלחץ לייצר מאבק כפול.

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר לערוץ 7 כי "השינויים והריכוכים בטקסט אינם מאהבת ישראל או משינוי כיוון בגישה של הפלסטינים ושותפיהם, אלא בשל הלחץ הגובר עליהם ותוצאות ההצבעות האחרונות שמבחינתם הן אסון וכבר מעוררות קולות של לחץ ומצוקה בקרב ההנהגה הפלסטינית".

הם יוצרים כאן בעיה לא פשוטה. קרב בשתי חזיתות, נשאל שאמה כהן, והשיב "לכולם ברור שהקרב האמיתי הפעם הוא על חברון, שכן בשונה מירושלים בעניין חברון מדובר בהצעת החלטה המנסה ליצור מציאות חדשה של מקום - שהוא אחד מיסודות מורשת העם היהודי ובלב הסכסוך כיום - לאתר מורשת פלסטיני שמעבר לסמליות שבכך יהווה תקדים להחלטות נגד ישראל בעתיד".

שאמה הכהן מסביר כי "המטרה הראשית שלנו כרגע היא מניעת קונצנזוס על ההחלטה בעניין ירושלים ומניעת רישום חברון בין אם הפלסטינים יאלצו למשוך את הבקשה כתוצאה מלחץ דיפלומטי בינלאומי שניצור עליהם ובין אם ננצח אותם בפעם הראשונה בהיסטוריה בהצבעה באונסק"ו".

גם ריכוך הנוסח לגבי ירושלים לא מרשים אותו. "אנחנו לא מבדילים בין הנוסחים. מבחינתנו מדובר בהצעה פסולה ורעה, שאין לה תכלית, למעט רצון לרדוף ולהכפיש את ישראל באופן אובססיבי".

"אנחנו מסבירים לכל המדינות שכמו שקשה לשכנע אדם שיהיה לו נעים יותר בתוך תנור עם מאה מעלות במקום תנור עם אלף מעלות, הוא עדיין יבקש להישאר בטמפרטורת החדר - כך גם ישראל אינה מבקשת ריכוכים אלא הפסקה של האובססיה ההזויה והמבישה הזו".