"הקצה הפלורליסטי נותן את הטון"

בוועדת החינוך נערך היום דיון ביוזמתה של יו"ר מרץ זהבה גלאון בנושא תכני לימודי היהדות במערכת החינוך הממלכתית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתמוז תשע"ז

אבנר פורת
אבנר פורת
צילום: חזקי ברוך

ועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שלישי) בנושא "בני נוער חילונים מרגישים שמערכת החינוך מוחקת את הזהות שלהם" וזאת לבקשתה של יו"ר מרץ חברת הכנסת זהבה גלאון.

בדיון הלינה גלאון וחברי כנסת נוספים מהשמאל, וכן נציגי ארגוני הרפורמים וארגונים חילוניים נוספים כי במוסדות החינוך ישנה כפיה דתית.

אבנר פורת, נציג ארגון חותם, שהשתתף בדיון הזכיר לנוכחים כי לפני מספר חודשים התקיים דיון באותה וועדה על התכנים של מקצוע תרבות יהודית ישראלית במערכת החינוך הממלכתית, אשר במהלכו נשמעו ביקורות קשות על מקצוע תרבות יהודית ישראלית, בדגש על התכנים ומכוני ההכשרה לתכנית, המייצגים ארגונים מן הקצה הליברלי שבשולי החברה הישראלית.

"קצת מוזר הדברים שנאמרו פה, על זה שלגורמים הפלורליסטים אין מקום במערכת החינוך, בדיון הקודם כבר הוכח כי דווקא במקצוע הזה של 'תרבות יהודית ישראלית מי שנותן את הטון הכי מרכזי בספרי הלימוד ובתכנים וכן האנשים שמובלים את המערכת הללו, אלו האנשים שנמצאים בקצה הפלורליסטי של החברה הישראלית" הזכיר פורת.

בתגובה לדברים החלה חברת הכנסת תמר זנדברג לצעוק להפריע לדבריו של פורת, ורק לאחר התערבותו של יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי התאפשר לפורת להמשיך בדבריו.

"אני מסכים כמו שאין מקום לכפות על הציבור מסוים שחברת הכנסת גלאון מייצגת פה, שזה לא ציבור גדול, לא צריך לכפות על הציבור הזה תכנים דתיים. עם זאת הציבור הרחב של החינוך הממלכתי, לא מתאים לו התכנים הרפורמים שרוצים לכפות עליו, זה ציבור מסורתי ברובו, שרוצה את התכנים של היהדות הנאמנה והמסורתית, מגיע לו שלא יכפו עליו תכנים רפורמים", הוסיף פורת.

חבר הועדה, חבר הכנסת מוטי יוגב אמר בתגובה לטענותיה של גלאון "מדובר בסילוף. רובו המוחלט של עם ישראל מחובר למסורת, רוצה בה וחפץ בה. כל מנהל בית ספר רשאי לבחור מתוך סל של אפשרויות לצורך העשרת יהדות בבתי הספר. עם ישראל בוחר יותר ויותר במסורת, וזה קצת מתסכל את חברי מרצ. עם ישראל הוא עם בעל שורשים עתיקים, ואין דבר יותר מוצדק מהענקת הידע הזה לתלמידים כדי שיכירו את ההיסטוריה של עמם, ארון הספרים ומעגל השנה. עם ישראל נתן לנו את הכוח הדמוקרטי כדי להנחיל ערכים ומסורת באופן נעים ומכובד לעם ישראל, וכך נמשיך לעשות".

מארגון חותם נמסר, "מדובר בניסיון נוסף ע"י קבוצות קצה לכפות תכנים פלורליסטים ואולטרה ליברליים על מערכת החינוך בישראל, הציבור לא רוצה בזה ומואס בזה. בארגון חותם יאבק בניסיונות לכפות על עם ישראל רפורמה. מצחיק שדווקא חברות הכנסת שמייצגות את הפלורליזם והפתיחות לא מסוגלות לשמוע אחרים".