מיקי זוהר
מיקי זוהרצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ביום רביעי בשבוע הבא צפויה הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) לקיים דיון בנושא "הטיפול בתלונות שווא: האם גברים שווים בפני החוק?".

עובדה זו לא מוצאת חן בעיני "שדולת הנשים", ארגון פמיניסטי קיצוני מיסודה של הקרן החדשה לישראל.

אלינור דוידוב, רכזת תחום הדרת נשים של השדולה, כתבה היום (שלישי) פוסט רושף אש נגד עצם כינוס הוועדה לדיון בנושא הרגיש.

"עוד לא נגמרו ימי האבל על הנשים שנרצחו על ידי בני זוגן או בני משפחתן. גברים כולם, מיותר לציין. וח"כ מיקי זוהר בחר לדון בוועדה שהוא עומד בראשה בנושא ההזוי 'תלונות שווא: האם גברים שווים בפני החוק?' כמה מביך, פתטי ומסוכן יותר מזה זה יכול להיות?"

"כמו כן", כתבה, "אין בישראל ולו מחקר אחד רציני ובו מספרים מדוייקים של תלונות שווא. ככל שמשטרת ישראל נתנה לנו מספרים מדובר ברוב של תלונות שווא בעבירות שאינן עברות מין או אלימות במשפחה – ורובן ככולן הוגשו על ידי גברים. בושה למדינת ישראל מה שאתה עושה, ועוד יותר בושה לנשים שבמשפחה ובסביבה שלך".

ההנחיה שונתה, המדיניות לא

נציין כי הנחיה 2.5 של הפרקליטות, שנוסחה ע"י דורית בייניש ועדנה ארבל כשעמדו בראש הפרקליטות, העניקה לנשים אור ירוק להעליל על גברים, בידיעה שלא יועמדו לדין. ההנחיה שונתה ביוזמת שרת המשפטים איילת שקד, וכעת היא מכירה במפורש בקיומן של תלונות שווא זדוניות.

"ככל שהאמרה גרמה בפועל או הייתה בעלת פוטנציאל לגרום נזק חמור לחשוד, לנאשם או לאדם אחר, או לאינטרסים ציבוריים, תגבר הנטייה להורות על פתיחה בחקירה. כך למשל, אם תלונת שווא גרמה למעצר החשוד, להרחקתו מילדיו או להטלת כל הגבלה ממשית אחרת עליו – שהסתברה להיות בדיעבד בלתי מוצדקת – תגבר הנטייה להורות על פתיחה בחקירה", נכתב בה.

אולם עדיין, העמדה לדין של מעלילה מצריכה החלטה של פרקליט מחוז, וככל הידוע טרם היתה העמדה לדין שכזו.

מחקר שערך ד"ר יואב מזא"ה עבור פורום קהלת מצא כי בעולם המערבי, המחקרים מצביעים על 15%-40% של תלונות שווא בתלונות של נשים נגד גברים. מזא"ה מצא כי לטענת הפמיניסטיות שמדובר ב-2% בלבד של תלונות שווא אין כל אסמכתא מחקרית ומדובר בהמצאה. שיעורן של תלונות השווא נחשב גבוה במיוחד בתלונות המוגשות בין בני זוג מתגרשים, ונצ"מ בדימוס ד"ר פיני יחזקאלי העריך לא פעם כי שיעור תלונות השקר של הנשים מגיע ל-50% בחלק מתחנות המשטרה.

בלשכת עורכי הדין הוקמה ועדה מיוחדת בכדי להתמודד עם תופעת תלונות השווא, בראשות עו"ד סוזי עוזסיני ארניה. גם ארגונים דתיים פרו-משפחתיים כ"חותם" ו"חוסן" מתכננים להגיע. נציין כי הארגונים הקוראים להעמיד לדין נשים מעלילות, תומכים גם בהעמדה לדין של גברים מעלילים.

הכותב מכהן גם כיו"ר תנועת המשפחה.