אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: Thinkstock

הרב יחזקאל נאקר ז"ל, יהודי תושב ברוקלין, הסתלק לבית עולמו לפני ימים אחדים וסתם את הגולל על פרשיה שהסעירה את הציבור החרדי בשבועות האחרונים וגררה, בין היתר, תביעה אזרחית לבית המשפט בניו יורק.

המנוח, יהודי חרדי בן 68, הובהל לבית החולים המקומי לפני מספר שבועות לאחר שלקה באירוע מוחי.

הרופאים הכריזו עליו כאדם הסובל ממוות מוחי והנפיקו עבורו תעודת פטירה אלקטרונית. התעודה הונפקה למרות התנגדותה הנחרצת של המשפחה שהבהירה כי היא מחויבת לדיני התורה וכל עוד הוא בין החיים אין לקבוע שהוא נפטר גם במקרה של מוות מוחי.

המשפחה לא ויתרה והעבירה את החולה לבית חולים אחר ובמקביל הגישה תביעה משפטית לבית המשפט העליון נגד הצוות הרפואי של בית החולים, בה טענה המשפחה כי לפי הכרעת גדולי התורה וההלכה היהודית אין לנתק את מכשירי ההנשמה וההזנה מהחולה, ולאור זאת תעודת הפטירה שקרית ואיננה תופסת.

העותרים הוסיפו כי להחלטת בית החולים משמעות כספית גבוהה משום שחברת הביטוח הרפואי איננה מוכנה להמשיך לשלם עבור הוצאות הטיפול בו, כיוון שהרופאים קבעו במסמך שהוא כבר אינו עוד בין החיים.

הפרשיה גרמה לסערה רבה בקרב היהדות החרדית בארה"ב. ארגון 'חיים ארוכים' שהוקם על ידי אגו"י בארה"ב החל לפעול בדרכים שונות נגד החלטת בית החולים שעלולה ליצור תקדים. כאמור, החולה נפטר עוד בטרם הוברר העניין בבית המשפט.

בני המשפחה והעסקנים עדיין שוקלים האם להמשיך בהליכי התביעה גם לאחר שהחולה נפטר כדי למנוע מקרים דומים אחרים.