"קרטל ליצמן-גפני-דרעי עבד על בנט"

הרב אמסלם תוקף את נציגי המגזר החרדי והתנהלותם ה'שטייטעלית' בנושא הגיור. מנציגי הציונות הדתית הוא דורש להתעשת ולהבין את טעותם.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ז

תוקף. הרב אמסלם
תוקף. הרב אמסלם
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

יו''ר תנועת 'עם שלם' המכהן גם כאב''ד בבתי הדין של מכון 'גיור כהלכה' הרב חיים אמסלם, מבקר את התהלות חברי הכנסת החרדים בפרשת חוק הגיור ורואה בהתנהלות 'הבית היהודי' בסוגיה נפילה למלכודת שנטוותה לשרים בנט ושקד.

ביומן ערוץ 7 אומר הרב אמסלם כי הפלגות החרדיות ראו את הגיור כהזדמנות טובה להוכיח את דאגתם לכאורה לשמירת עתידו של העם היהודי ולשם כך הם מחמירים בסוגיה זו, אך בפועל דאגתם היא לשטייטעל ולא מעבר לכך.

לעומת זאת, ביקורתו על התנהלות הבית היהודי בסוגיה היא אחרת. "הקרטל ליצמן-גפני-דרעי עבדו על בנט ושקד שנרדמו בשמירה ולא הבינו את המשמעות", אומר הרב אמסלם המציין כי בבתי הדין לגיור שהוקמו בציונות הדתית מצויים רבנים שבינם לבין עצמם יכולות להיות מחלוקות כאלה ואחרות, אך כולם מסכימים כי החוק המדובר אינו אלא סכנה לעם ישראל".

לדבריו אסור לבית היהודי בשום פנים ואופן להסכים להעברת החוק המותיר את הגיור באופן בלעדי בידיה של הרבנות הראשית. הרב אמסלם נשאל אם יתכן והבלבול שבו מצוי הציבור הציוני דתי בסוגיית החוק המדובר נובע מהמעמד המיוחד שהוא מייחס לרבנות הראשית שנושא דגל רוחו של העם ורוחה של המדינה, כמוסד שאותו הקים הרב קוק והנה לכאורה כעת הוא נדרש להיאבק בגוף זה. במענה קובע הרב אמסלם כי דמותה של הרבנות הראשית של ימינו אלה אינו קרוב כלל ועיקר לדמותו של הגוף אותו הקים הרב קוק בשעתו.

"הרבנות ראשית שהוקמה על ידי הרב קוק מתה. מי יגלה עפר מעיניו שיראה איך הרבנות הפכה קיצונית ומפלגת. הרב קוק היה יוצא למלחמת חורמה נגד מה שקורה ברבנות כעת", אומר הרב אמסלם המשוכנע כי הרבנות מודעת ומתעלמת מעובדת היותם של מאות אלפי מתבוללים.

לטעמו במקום להחמיר ולהקשות את דרכם של עולים ואחרים המתדפקים על דלתו של העם היהודי היה על הרבנות הראשית לנקוט בפסקיו של הראשון לציון הרב עוזיאל שמצא נתיבות הלכתיות להקל על הגיור בישראל.

עוד מוסיף הרב אמסלם ומציין כי המספרים מלמדים על הקושי שמערימה הרבנות הראשית בפני המתגיירים. אם בסיכומה של שנת 2016 מציגה הרבנות הראשית על תקציבי העתק שהיא מקבלת נתון לפיו בוצעו על ידה 1800 גיורים ובתי הדין החלופיים המבוססים על פעילות התנדבותיות של רבנים כמותו וכרבנים אחרים מציגים נתון של 600 גיורים בשנה זו. הדבר מעיד על הרצון למצוא אפיק נוח ומקל בדרך אל העם היהודי.

לדבריו ניתן להבין את מתנגדי הציונות הדתית בפעילותם לסיכול קיומם והצלחתם של בתי הדין הללו, אך "הבית היהודי? שהוא יעשה לנו דבר כזה? אני פונה לנפתלי בנט ואומר לו נפתלי, תתעשת ותבין ששגית, אני פונה לאיילת ואומר לה לעמוד על רגליה האחוריות ולא לתת יד להדרת גרים.

"אם המפלגה הציונית דתית אימצה את הקו החרדי אז שיפרסמו זאת בתקשורת. אני לא שם. אנחנו צריכים לאמץ את פסיקת גדולי ישראל ובראשם הרב עוזיאל. מה שקורה כאן הוא טרגדיה", אומר הרב אמסלם ומדגיש כי אין כל בקשת תקציבים או השקעת משאבים מאחורי טענתו אלא רק "שלא יפריעו. שיתנו לעבוד בשקט".