לשכת היועמ"ש: זילבר רק "ביקשה הסבר"

בלשכת היועץ טוענים כי הנחיותיה של המשנה ליועמ"ש לעיריית תל אביב ולאונ' בר אילן לא היו הוראות פעולה אלא "בקשת הסברים".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בתמוז תשע"ז

לשכת היועמ"ש: זילבר רק "ביקשה הסבר"-ערוץ 7
דוחים את הטענות. המשנה ליועמ"ש דינה זילבר
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

התנועה למשילות ודמוקרטיה פנתה לאחרונה למשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, בטענה לפיה הביקורת שמתחה על שרת התרבות מירי רגב, אשר פורסמה בפומבי, מהווה עבירה על תקנון שירות המדינה.

אנשי התנועה ציינו כי תקנון שירות המדינה האוסר על עובד ציבור למתוח ביקורת פומבית על ממשלה או שר משרי הממשלה.

עו"ד שמחה רוטמן מהתנועה למשילות כתב במכתבו, "פרסום במכתב שהופץ לכלל אמצעי התקשורת כי מעשיה של השרה "בלתי לגיטימיים" מהווה עבירה מפורשת על הוראות התקשי"ר, בהיותו בגדר ביקורת פומבית על משרד ממשלתי, ובאופן הפוגע בו את מתייחסת לשרת התרבות".

רוטמן הוסיף לטעון כי גם בעבר זילבר שיגרה הוראות לגופים כמו רשויות מקומיות וכן לוועדת התכנון והתקצוב של המל"ג, זאת לדבריו בחוסר סמכות.

לקריאת מכתבו המלא של עו"ד רוטמן לחצו כאן

בתגובת לשכת היועץ המשפטי לממשלה לתנועה למשילות ודמוקרטיה, שנכתבה בידי ד"ר גיל לימון, עוזרו של היועמ"ש, הובהר כי בכל המקרים הללו עו"ד דינה זילבר לא הורתה הוראות אלא ביקשה הסברים.

לימון כתב כי פניותיה של זילבר כללו "בקשה להסבר והתייחסות ולא כללו מתן הוראות והן נועדו להציג בפני הגורמים אליהם הן הופנו את תמונת המצב המשפטית בנושא".

דברים אלה מכוונים להתערבותה של זילבר נגד אירוע הסליחות בתל אביב לפני יום כיפור האחרון, וכן לפנייתה לות"ת בנושא הדרת נשים מטקס יום הזיכרון באוניברסיטת בר-אילן.

לקריאת מכתבו המלא של עו"ד ד"ר גיל לימון לחצו כאן

בנוגע לטענת התנועה כי זילבר עברה על כללי תקנון שירות המדינה כשמתחה ביקורת פומבית על הממשלה, השיב עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה עו"ד גיל לימון כי תפקיד היועמ"ש ואנשי לשכתו הוא להבטיח את שלטון החוק, ולכן אין לראות בפניות מהסוג הזה איננה בבחינת ביקורת על הממשלה.

"אנו דוחים את הטענה לפיה הנחיה משפטית מטעם היועץ המשפטי לממשלה או נציגו הינה בבחינת ביקורת בלתי לגיטימית על פי התקשי"ר. נהפוך הוא, בהנחייתם את השר לקבל החלטות רק בגדרי החוק, מבצעים היועץ והמשנים במדויק את תפקידם" נכתב על ידי לשכת היועץ.

בתגובה למכתב אומר עו"ד שמחה רוטמן מהתנועה למשילות ודמוקרטיה, "פלא כיצד המשפטנים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה סללו דרך משפטית שתהפוך את הנחיות התקשי"ר לבלתי רלוונטיות כאשר מדובר בהתבטאויות או פעולות שלהם".

לדברי רוטמן, "על שרי הממשלה וחברי הכנסת ללמוד את מכתב לשכת היועץ המשפטי לממשלה ולהבין כי עליהם להביא לתיקון דחוף ביחסים שבין היועצים המשפטיים לנבחרי הציבור, ובעיקר להבהיר כי גם פעולות של המשפטנים הבכירים צריכות להתקיים על פי הכללים והדין".