כשאדלשטיין וליברמן מדברים רוסית

נוכחותם של יוצאי בריה"מ לשעבר בצמרת הישראלית מחזקת את מעמדה של ישראל במדינות המסרבות להכיר בהגמוניה האמריקאית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ז

בצמרת. ליברמן ואדלשטיין עם ריבלין ונתניהו
בצמרת. ליברמן ואדלשטיין עם ריבלין ונתניהו
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

30 שנה אחרי שחרורו מהכלא הסובייטי נאם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין במליאת הבית העליון במוסקבה בנאום היסטורי וראשון מסוגו עבור מנהיג ישראלי כלשהו.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אלכס סלסקי, מהחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה י-ם, מנכ''ל תנועת ישראל ביתנו העולמית, וחבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, על ההשלכות של נוכחות יוצאי ברית המועצות לשעבר בצמרת השלטון הישראלי, ובהקשר זה מוזכרים גם שר הביטחון אביגדור ליברמן והשר זאב אלקין.

"הביקור של אדלשטיין והנאום ברוסית ובעברית מסמל את היכולת של בכירים לקיים שיח שהוא הרבה יותר משיח עמיתים, שיח שמבינים ומייצר אמון ובונה הבנה,, אומר סלסקי.

בדבריו מזכיר סלסקי כי "רוסיה היא שחקן משמעותי שחזר בעוצמה למזרח התיכון. הם לא רחוק מגבולנו הצפוני, ויש לנו איתם שיתוף פעולה בכל התחומים, ממחקר ותרבות ועד חלל וספורט וכלכלה. הרוסים צורכים הרבה טכנולוגיה ישראלית שהם לא יכולים לצרוך מאירופה בגלל הסנקציות ואכן יש לנו יכולת להציע חלופה טובה מאוד בעידן הסנקציות האירופיות".

סלסקי רואה את השפה המשותפת בין רוסיה לבכירים הישראלים כמנוף לקידום כל אלה ואומר: "היכולת לדבר בשפתם זה יתרון עצום גם למערב. אנחנו גשר לרבים במערב ולרבים בארה"ב, כי אנחנו יודעים לדבר היטב עם כל המערב, ובוודאי עם ארה"ב, ובאותה איכות ומידה לדבר גם עם רוסיה".

כשנשאל סלסקי האם המציאות בה דיברו מנהיגים ממדינות שונות באנגלית לא היוותה שפה מתווכת בין דוברי שפות שונות, הוא קובע כי עצם השאלה נובעת מתפיסה אמריקאית ומזכיר כי מדינות רבות אינן רואות בשפה האנגלית שפה עיקרית ומרכזית.

"צרפתים לא דוגלים באנגלית, וכך רבים באסיה ובמדינות ערב. כשנשיא ארה"ב מבקר בסעודיה יש מתורגמנית שמדברת, כך גם הרוסים, הם לא דוברי אנגלית. נשיא רוסיה מדבר גרמנית ברמה גבוהה אבל לא אנגלית באותה רמה. הוא לא מדבר אנגלית כי יש בכך הכרה בעליונותה של האנגלית. גם סין לא רואה באנגלית שפה עיקרית".

על חשיבות היכולת לדבר בשפתם של מנהיגים הוא אומר: "שפה זה אוצר זיכרונות וקודים תרבותיים שבונה אמון, וכשמגיע אדם שמבין אותך ואת עולם החוויות שלך דרך השפה, דרך החוויה המשותפת, זה בוודאי מוסיף הרבה מאוד לתקשורת מוצלחת".

עוד מוסיף סלסקי ומזכיר מיתרונותיו של שיתוף הפעולה הזה: "קיימים שיתופי פעולה בכל התחומים. התיירות מרוסיה לישראל בשיא. הוויזות בוטלו ומספר התיירים גדל פי 7-8. מספרם הוא השני אחרי ארה"ב. הם משקיעים כאן את זמנם וכספם, אבל גם בתחומי הביטחון.

''כשיו"ר הכנסת עולה ומסביר על דוכן הנואמים במוסקבה את עמדת ישראל לגבי חמאס וחיזבאללה זה מתקבל בהבנה, גם אם לא בהסכמה. זה תורם הרבה מאוד לכך שהם ירגישו את העמדה שלנו".

באשר לאופן בו בוצעה השתלבותם של יוצאי ברית המועצות לשעבר בצמרת הישראלית הוא אומר: "זה הרבה יותר תהליך דמוקרטי מאשר קידום יוצאי ברית המועצות כדי לייצר שיח טוב יותר עם רוסיה. עם זאת אני משער שבין שיקוליו של ראש הממשלה לתת את תיק הביטחון לליברמן הייתה גם ההבנה שהוא יוכל לדבר עם הרוסים, האירופים, האמריקאים ועם חלקים שהיו בגוש הסובייטי כמו ערבים אפריקאים וסינים".