לחץ ירדני: לבטל עסקת טלביה ורחביה

פרלמנטרים ירדנים קוראים לכנסייה היוונית אורתודוקסית לבטל את העסקה למכירת הזכויות על מאות דונמים בלב ירושלים לידיים יהודיות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ז

הפטריארך תיאופילוס השלישי בבית הנשיא
הפטריארך תיאופילוס השלישי בבית הנשיא
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

חברי פרלמנט ירדניים תובעים מהפטריארכיה היוונית אורתודוקסית לבטל את העסקה בה נמכרו לפני חודשים אחדים זכויות הבעלות על כ-600 דונם בלב ירושלים ובהם אדמות השכונות רחביה וטלביה.

הפרלמנטרים הירדנים דרשו מממשלתם להתערב לביטול העסקה וכתבו: "אנו מדגישים את הצורך בהתערבות של ממשלות ירדן והראשות פלסטינית וללחוץ על הפטריאך ועוזריו לבטל העסקה מכירת יותר מ 500 דונם קרקע בירושלים של המשקיעים האורתודוכסיים", כפי שהופיע בעיתונות הערבית ותורגם בידי תנועת 'לך ירושלים'.

בתנועה מצטטים גם דובר ממשלתי רשמי של הרשות הפלסטינית, טאריק רישמאווי, שהצטרף לקריאה וקבע כי "לפטריארכיה של הקהילה האורתודוקסית יש אחריות של שמירה הרכוש, להגן ולהשתמש בהם לחיזוק הנוכחות הנוצרית בשטחים הפלסטיניים".

הדובר קרא לאחראי לביצוע העסקה לבטל אותה וקבע כי מדובר בצעד ש"אינו משרת את האינטרסים הגבוהים של העם הפלסטיני, ובמיוחד את העמידה האיתנה של העם שלנו ואת אנשינו מקרב הקהילה האורתודוקסית, אשר הם חלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי הפלסטיני".

מהכנסייה היוונית אורתודוקסית בירושלים לא התקבלה תגובה רשמית, אולם גורם בכנסייה מספר על לחצים פנימיים שהחלו מצידם של כמרים בכירים, בעיקר מצפון הארץ, מאז נודע דבר העסקה שפורסמה כאן בערוץ 7 לפני ימים אחדים.

כמרים אלה מתקוממים נגד התנהלותו של הפטריארך תיאופילוס השלישי שאישר ואיפשר את ביצוע העסקה ויש בהם אף הרומזים על קריאות להדחתו. עם זאת בסביבתו של הפטריארך עצמו מבהירים כי העסקה שבוצעה נחתמה כדת וכדין ואין כל כוונה, מניע או יכולת לבטלה.

נזכיר כי העסקה המדוברת כללה את הזכויות על הקרקעות עליהן בנויות כ-1200 יחידות דיור בשכונות טלביה ורחביה הירושלמיות. כמו כן נכללים בשטח המדובר גם מבני ציבור בהם היכל שלמה, חלק ממוזיאון ישראל ועוד.

העסקה עצמה, בה הועברו הזכויות על הקרקע מהכנסייה לשותפות הנדל"ן 'ניות' שבבעלות משפחת בן דוד בוצעה כבר בחודש אוגוסט האחרון, אולם נשמרה בסוד במרוצת כל החודשים האחרונים עד שהוגשה עתירה בידי בא כוחה של הפטריארכיה נגד עיריית ירושלים בדרישה שזו תואיל להמציא אישור עירייה הנדרש לשם השלמת רישום העסקה בלשכת רישום המקרקעין.

משהתמהמהה העירייה מלמסור את המסמך במשך תשעה חודשים עתרה הכנסייה נגד העירייה ובכך חשפה את פרטי העסקה שנחתמה זה מכבר.