נתניהו בפגישה עם ראש ממשלת הודו. יחסים קרובים
נתניהו בפגישה עם ראש ממשלת הודו. יחסים קרובים צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בראיון ל'ישראל היום' מביע ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, הערצה לעם היהודי ולמדינת ישראל, מציב יעדים לביקורו המתקרב בישראל, אך מבהיר: את השגרירות ההודית הוא יעביר להודו רק אחרי שהסכסוך הישראלי-פלשתיני יסתיים בהסכמה בין הצדדים.

"אני שותף לדעה של רבים מבני עמי, שרואים בישראל מגדלור של טכנולוגיה, כמדינה שהצליחה לשרוד אף שהסיכויים היו נגדה. הרבה מההמצאות בתחום הטכנולוגיה פותחו באוניברסיטאות ובמעבדות ישראליות ועזרו לאנושות. החל מהתקני זיכרון של USB וכלה בעגבניות שרי! הדרך שבה הפכתם את מדינתכם ממדינה שחסרים לה מים למדינה שבה יש עודף מים והדרך שבה הפרחתם את המדבר הן לא פחות ממדהימות",אומר ראש הממשלה ההודי בראיון לעורך 'ישראל היום', בועז ביסמוט.

על משמעות הביקור שלו שיתקיים לציון 25 לכינון היחסים בין שתי המדינות הוא אומר: "היחסים בין המדינות תמיד היו חזקים. למעשה, עם השנים הם התרחבו ונעשו מגוונים יותר. בזמן האחרון החיזוק המתמיד ביחסים התחיל להשתקף גם בביקורים תכופים יותר ובדרגים גבוהים יותר. אף ראש ממשלה או נשיא הודים לא ביקרו בישראל לפני ביקורו של הנשיא שלנו בשנת 2015.

הביקור שלי נותן משנה־תוקף לקשר העמוק בן מאות השנים בין שני העמים שלנו. הוא תואם את השקפתי שהיחסים בינינו חייבים להתבטא בכל תחומי היחסים, לצד קשר שוטף בדרגים הגבוהים. אני חושב שהשנה, כאשר אנו חוגגים 25 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים, קיימת הזדמנות טובה לקחת את היחסים לשלב הבא".

על שאלת יחסה של הודו כלפי ישראל במוסדות האו"ם, אם כעת ישתנו ויהיו יותר פרו ישראליים השיב מודי ואמר: "העמדות שלנו באו"ם נקבעות על פי הנושא הספציפי שעל הפרק, כל עניין לגופו, ועל פי הערכים ועקרונות הליבה שלנו. אנחנו מתכוונים להישאר בדיאלוג עם כל השותפים שלנו, לרבות ישראל, בניסיון למצוא פתרונות אופטימליים באו"ם ובפורומים בילטרליים אחרים. הודו אינה תומכת באפליית מדינה ספציפית באו"ם".

ראש הממשלה ההודי ציין כי הוא משוכנע שיבקר בירושלים, אך כשנשאל אם קיים סיכוי שיעביר את השגרירות ההודית לבירה הישראלית השיב: "אני מאמין בפתרון שתי המדינות, שבו גם ישראל וגם המדינה הפלשתינית העתידית מתקיימות בשלום זו לצד זו. הסכם קבע חייב להכיר ברגשות ובדרישות של כל הצדדים המעורבים. המפתח למציאת הפתרון לסוגיה זו נמצא בידי הצדדים.

״הודו תומכת בכל המאמצים למציאת פתרון מוסכם על כל הסוגיות העומדות על הפרק, לרבות בעניין ירושלים. לגבי השגרירות ההודית: אנחנו נקבל החלטה בעניין העברתה רק אחרי ששני הצדדים יגיעו להסכם בנוגע לירושלים".