דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן נפגש הבוקר (שני) בתל אביב עם משלחת של שדולת השמאל היהודית-אמריקנית ג'יי סטריט, כך דיווח "הארץ".

מדובר בפגישה מסקרנת במיוחד על רקע התבטאויותיו של פרידמן בעבר בנוגע לשדולה, שהיו חריפות במיוחד, ואף גררו התנגדות למינויו לתפקיד בקרב חוגים מסוימים ביהדות ארה"ב.

במאמר שפרסם פרידמן באתר ערוץ 7 בשפה האנגלית בחודש יוני אשתקד, במהלך קמפיין הבחירות של טראמפ, כתב פרידמן כי תומכי ג'יי סטריט גרועים מיהודים ששיתפו פעולה עם הנאצים.

"האם תומכי ג'יי סטריט גרועים כמו אנשי הקאפו? התשובה היא, למען האמת, לא", כתב אז פרידמן. "הם הרבה יותר גרועים מאנשי הקאפו – יהודים שהסגירו את אחיהם היהודים במחנות ההשמדה הנאציים".

לדבריו, "אנשי הקאפו התמודדו עם אכזריות יוצא דופן, ומי יודע מה היה עושה כל אחד מאיתנו תחת אותן נסיבות כדי להציל אהוב? אבל ג'יי סטריט? מהספות האמריקאיות הבטוחות שלהם הם שתדלנים זחוחים להרס ישראל – קשה לדמיין מישהו גרוע מהם".

המפגש נערך בין פרידמן ובין משלחת ג'יי סטריט המבקרת בימים אלו במדינת ישראל. בראש המשלחת עומד נשיא ג'יי סטריט, ג'רמי בן עמי, ומשתתפים בה שבעה חברי קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית.

מדובר בפגישה רשמית ראשונה בין פרידמן לבין אנשי ג'יי סטריט. מקור המעורה בארגון הפגישה צוטט בעיתון כאומר, "השגריר פרידמן התחייב כי הוא ייפגש עם כל הארגונים היהודים בארה"ב והוא עומד במלתו".

בארגון ג'יי סטריט התייחסו לפגישה ואמרו, "אנחנו מעריכים את הנכונות של השגריר פרידמן להיפגש עם חברי קונגרס בחסות השדולה הפרו-ישראלית ג'יי סטריט. אנחנו סבורים שזה חיוני לשמור על ערוץ תקשורת פתוח בקרב מנהיגים יהודים אמריקאים וישראלים מרקעים פוליטיים שונים".