'עזה – כלי בידי קטאר איראן ותורכיה'

כותבים בעיתונות המפרץ מאשימים את איראן, תורכיה וקטאר כמובילי ההסלמה ברצועת עזה למען האינטרסים שלהם והקרבן הוא העם העזתי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בתמוז תשע"ז

'עזה – כלי בידי קטאר איראן ותורכיה'-ערוץ 7
שבויי אינטרסים. עזה
צילום: קורינה קרן, פלאש 90

מאמרים בעיתונות המפרץ רואים בהסלמה בגזרת עזה עדות לכך שהעזתים הפכו לכלי משחק בידי תורכיה איראן וקטאר המבקשות להפנות את תשומת הלב העולמית ממצוקותיהן ורואות בעזה כר נוח לכך.

חוקרי מכון ממר"י מציגים ציטטות ממאמרים הרואים בהסלמה אותה מוביל חמאס מול ישראל מהלך חסר תכלית וסיבה אמיתית למעט שירות האינטרסים של שלוש המדינות התומכות בארגון ומבקשות להסיט את דעת הקהל העולמית מהמשברים העוברים עליהן. במאמרים נקבע כי קטר, איראן ותורכיה עושות "מניפולציות בבעיה הפלסטינית" לצרכיהן ומשחקות בחייהם של אלפי פלסטינים.

אחד המאמרים המצוטטים הוא מאמרו של עורך העיתון אל-אתחאד, מוחמד אל-חמאדי, שקבע כי "עזה – קלף לחץ בידי קטר, איראן ותורכיה המשחקות בחיי חפים מפשע". לדבריו "לפתע בלי כל הקדמה הקיצו הערבים ב-27 ביוני וגילו שעזה הופצצה. מדוע? מה התרחש ואיננו יודעים? מה עשו הפלסטינים בעזה שגרם להם להיות תחת הפצצה ישראלית? האם פרצה אינתיפאדה שלישית? האם החלה המערכה לשחרור ירושלים? למעשה, דבר מהדברים הללו לא קרה. כל העניין הוא שהסוחרים בבעיה הפלסטינית, שהם עצמם שרויים בצרה כעת, נזכרו שיש להם קלף לחץ ישן שהשתמשו בו זמן רב בהצלחה. הם רצו להשתמש בו בנסיבות הקשות שפוקדות את ידידתם קטר המשמשת להם בנק פתוח. הם חשבו שזו דרך טובה להסיט את תשומת הלב של הציבור הערבי מקטר ולמקד אותה בנעשה בעזה ובתושביה המופצצים בטילי האויב הציוני".

עוד המשיך אל-חמאדי ותקף: "ההתנהגות הזאת של קטר וידידיה בפלסטין ומחוצה לה מעוררת סלידה. כמה מביש שיש כאלה שמסכימים לשחק בחיי חפים מפשע ובעתידם של ילדים קטנים בעזה כדי להשיג מטרות פוליטיות. זמן רב עשו מדינות מניפולציות בבעיה הפלסטינית ובראשן איראן, קטר ותורכיה והן מצליחות בכך, אך המחיר היה יקר: מאות ואפילו אלפי פלסטינים חפים מפשע, נהרגו והפכו לשהידים או לפצועים ולנכים. ומה הייתה התמורה שקיבלו? התמורה הייתה מסע של גיוס תרומות ממדינות ערב וממדינות מוסלמיות שגייס מיליונים, ורק חופן ריאלים ודינרים חולקו לפלסטינים מוכי האסון. תמיד העם מקבל פירורים והשאר הולך לשותפה הנאמנה חמאס".

דברים ברוח דומה כתב גם האני אל-ט'אהירי, בעל טור ביומון הסעודי עוכאט': "זה מאות שנים שההיסטוריה של האזור לא ידעה הימור מדיני נורא בסדר גודל של ההימור הנוכחי של המשטרים בקטר ובאיראן על חייהם של הפלסטינים ועל עניינם. זאת, לאחר שצמד המשטרים הזה אימץ את ארגון החמאס של האחים המוסלמים ותמך בו בכל האמצעים כאשר ביצע הפיכה נגד השלטון החוקי הפלסטיני והשתלט על עזה, ולאחר מכן הפך את תושביה החפים מפשע למגן אנושים של מנהיגי החמאס".

עוד כתב בעל הטור הסעודי כי "מצבה של רצועת עזה נוכח ההפצצות הישראליות, אשר באות בדרך כלל כתגובה ישירה על פעולות חמאס, דומה במידה רבה למצב בו אדם חוטף צעירה, ואז מתגרה בבסיס צבאי כדי שיפתח עליו באש ומשתמש בצעירה כבמגן אנושי. החוטף במקרה הזה הוא חמאס והצעירה היא עזה ועַמה חסר האונים. בדוחה בירת קטר, כמו גם בטהראן נפגשים מנהיגי חמאס כרסתנים, מתגלגלים מצחוק סביב שולחנות מלאי כל טוב ומורים לנעריהם בארגון לפתוח את שער הגיהינום עבור הפלסטינים, באמצעות ירי זיקוקי דינור – המכונים בפיהם טילים - אל העמדות הישראליות, כדי שעזה תופצץ וזקנים נשים וטף ייהרגו ואז ייצאו אנשי החמאס, דרך ערוצי הלוויין, יגנו את הדבר וידרשו תמיכה וכספים כדי להציל את העם הפלסטיני, לפני שישובו אל שולחנותיהם בריאים ושלמים. זאת, בשעה שהעולם כולו מתבונן על סבלו של עם בלתי חמוש שאין ברשותו שום אמצעי להגן על עצמו".