מסוכן. צעצועים
מסוכן. צעצועים צילום: חן לאופולד. פלאש 90

בכנס באר שבע לשלום הילד שהתקיים אתמול (שני) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, התקיים דיון מיוחד אודות חומרים מסוכנים המסתתרים במוצרי צריכה לילדים.

במסגרת מושב מיוחד שעסק בסוגיה קבעה ד"ר תמר ברמן, טוקסולוגית ראשית לבריאות וסביבה במשרד הבריאות, כי ישנה תקינה של משרד הכלכלה על צעצועים רבים, אולם על מוצרים רבים, כגון תכשיטים עם צבעים מסוכנים, נצנצים ומוצרים שעשויים מבמבוק – אין תקינה כלל".

מדבריה של ד"ר ברמן עלה כי התקן הוא וולנטרי ולא נכפה על ידי משרד הכלכלה. "משרד הבריאות יכול להמליץ, לבקש, להתחנן, אבל ההחלטה היא של משרד הכלכלה וכיום בפועל יש תכשיטים לילדים המכילים חומרים רעילים".

לודמילה ניימן, מנהלת תחום בכירה כימיה ואיכות הסביבה ממשרד הכלכלה, אישרה את הדברים ואמרה כי "תמיד יהיה צורך בתקנים נוספים. כיום אכן אין תקינה לנושא התכשיטים, זוהי יוזמה חדשה ומשרד הכלכלה משתדל לזרז זאת".

ד"ר רות אסטרין, מנהלת הקרן לבריאות וסביבה, הוסיפה על הדברים ואמרה כי הילדים בישראל חשופים ליותר מתכות וכימיקלים לעומת ילדים באירופה וארה"ב. האחריות, לדבריה, לא יכולה להיות מוטלת על ההורים. "יש צורך ביותר רגולציה מותאמת ותקנים מותאמים של משרד הכלכלה".

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, התייחסה לנתונים ואמרה: "אי אפשר להשלים עם מצב שבו משרד הבריאות אומר שיש מוצרים לילדים המכילים חומרים רעילים, ומצד שני לא תהיה תקינה מחייבת לכל מוצרי הצריכה לילדים. משרד הבריאות ומשרד הכלכלה חייבים לפעול יחד ליצירת מנגנון תקינה מחייב ומקיף שימנע מראש כל חשיפה של ילדים לחומרים רעילים במוצרי צריכה".