אונסק"ו: ישראל אינה הריבון בירושלים

בפעם השלישית התקבלה בארגון החלטה לניתוק הזיקה בין ישראל ובירתה ירושלים. עם זאת, תוצאות ההצבעה הראו על שבירה בגוש הערבי.

ניצן קידר , י' בתמוז תשע"ז

שאמה הכהן בהר הבית. הפעם לא היה ניסיון לניתוק הזיקה
שאמה הכהן בהר הבית. הפעם לא היה ניסיון לניתוק הזיקה
צילום: דוברות שגרירות ישראל לאונסק"ו

ארגון החינוך של האו"ם, אונסק"ו, אישר הערב (שלישי) הצעה נוספת המנתקת בין הזיקה של ישראל לבירתה ירושלים.

10 מדינות הצביעו בעד ההצעה, שלוש התנגדו לה (הפיליפינים, ג'מאייקה ובורקינה פאסו) ושמונה נמנעו (אנגולה, קרואטיה, פינלנד, פרו, פולין, פורטוגל, דרום קוריאה וטנזניה).

הבשורה הטובה לצד ההחלטה ההצהרתית, היא שלמרות ריכוך משמעותי של הטקסט האנטי-ישראלי כדי להביא תמיכה גדולה יותר לפלסטינים - יותר מדינות הצביעו לצד ישראל תוך שבירת הקונצנזוס בו החזיקו הערבים עד לפני שנתיים.

כרמל שאמה הכהן, שגריר ישראל לאונסק"ו אמר לערוץ 7 בתגובה להחלטה כי "יותר מדינות מזדהות עם ישראל שלא מוכנה לסבול שום רדיפה ושום החלטות פוליטיות נגדה ונגד העם היהודי גם אם הן עוברות ריכוך גובר מהצבעה להצבעה".

"לישראל כמו לכל אדם הזכות לא להסכים ולא לומר תודה שמציעים לוותר לנו על הכנסתנו לחדר לוהט עם 1,000 מעלות ומצפים שנודה ונתרגש שדוחפים אותנו לחדר עם מאה מעלות", הוסיף שאמה הכהן.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, תקף בחריפות את הצבעת אונסק"ו שהגדירה את ישראל כ'כוח הכובש' בעיר העתיקה בירושלים וגינתה את החפירות הארכיאולוגיות בעיר. "אין דבר יותר מביש מהקביעה של אונסק"ו כי המדינה היהודית היחידה בעולם היא 'כובשת' בכותל המערבי ובעיר העתיקה".

"אתמול סיירתי עם משלחת שגרירי או"ם מרחבי העולם בעיר דוד ובעיר העתיקה והסברתי להם על הקשר ההיסטורי בין העם היהודי לאתרים הקדושים שלנו. אף 'ועדת מורשת' מזויפת לא תוכל לנתק את הקשר בין עמנו לירושלים", דברי דנון.

השר גלעד ארדן טען כי "אונסק"ו ממשיך לפעול כסוכן של הרש"פ וביחד הם מנסים ליצור היסטוריה מזוייפת ולקעקע את הקשר בין היהודים והמקומות הקדושים בירושלים".

"זוהי עוד הוכחה לכך שאבו מאזן אינו רוצה בשלום אלא ממשיך את מסורת הכחשת ההיסטוריה בה החל מאז שהכחיש את השואה. התשובה שלנו תהיה באמצעות בנייה נרחבת בכל רחבי העיר וביסוס ריבונותנו בה", הוסיף ארדן.

נוסח ההחלטה שונה בימים האחרונים והוצאו ממנו התייחסויות ברורות למקומות הקדושים ליהדות כפי שהיה בסיבוב הקודם של ההצבעה בנושא.

בירושלים מעודדים מאופן ההצבעה בנושא הזה, במיוחד שהיה מדובר בהצבעת בזק, שכן היא היתה אמורה לעלות רק בעודה שבוע - והפלסטינים הפעילו לחץ הבוקר ושינו את המועד לדיון בה.

ביום שישי אמורה ועדת המורשת של אונסק"ו המכונסת בפולין להצביע על הצעה אנטי ישראליות נוספת מבית היוצר של הפלסטינים שמטרתה להכריז על החלק היהודי של חברון ועל מערת המכפלה בהליך מזורז כאתר מורשת פלסטיני.