רא"ל איזנקוט:
"עידנו את פקודת השירות המשותף"

הרמטכ"ל השיב לטענות חברי הכנסת נגד הפקודה. "אם נעשות טעויות פה ושם, ודאי שנתקן. השאלה היחידה היא מה יבטיח את ניצחוננו במלחמה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשע"ז | עודכן: 18:50

"עידנו את פקודת השירות המשותף"-ערוץ 7
הרמטכ"ל אייזנקוט בכנסת
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון קיימה היום (ד') דיון מהיר בנושא "פקודת השירות המשותף", בהשתתפות הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט.

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר לחברי הכנסת ולרמטכ''ל, "המציאות הכללית בישראל לאחרונה היא שמי שמקפיד על הפרדה בין גברים ונשים לא יכול לחיות במדינה, והצבא איננו מנותק ממה שקורה. המציאות הבלתי נסבלת שיוצרת פקודת השירות המשותף היא שחיילים לא יוכלו לשרת ולא יוכלו להיות קצינים.

''אני פונה לרמטכ"ל, שבניגוד לאנשי הייעוץ המשפטי לממשלה הוא איש פתוח, לאפשר להם את אורח חייהם בשאר המסגרות, גם בצבא. זה היה קיים בצבא עד לפני זמן מה, וצריך לחזור ולהמשיך משם", הדגיש גפני.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר בדיון, "אפשר לקרוא את קתרין מקינון באוניברסיטה אבל אני לא רוצה לפגוש אותה בתפיסות ופקודות שנכתבות בצבא. מתנהל כאן ויכוח ערכי, ואני רוצה שיתנהל כאן בבית הזה, אבל הצבא יהיה מחוץ לו.

''69 שנים חיינו בסדר, ועתה אתם מייצרים דילמה לציבור ענק שמשרת, ויש קמפיין מטורף שמובילים בדובר צה"ל בחודשים האחרונים, בסוגיות הכי שנויות במחלוקת בציבוריות הישראלית. תקנו את הפקודה, או לפחות חיזרו לפקודת השילוב הראוי שהייתה קיימת קודם", ביקש סמוטריץ'.

איזנקוט השיב לחברי הכנסת והסביר כי "בשנת 1949 בן-גוריון סיכם את השירות המשותף בחמישה סעיפים קצרים שאני חותם עליהם והייתי מסתפק בהם גם היום. בשנת 2008, בעקבות לחץ ציבורי כבד, ומאותן סיבות שמועלות נגד הפקודה כיום, הוקפאה פקודת השילוב הראוי, ולמעשה מאז צה"ל מתנהל ללא כללי 'עשה ואל תעשה' סדורים בנושא.

''המציאות היום מורכבת יותר, והרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, הקים ועדה שישבה חמש שנים עד שהגישה את המלצותיה. בכניסתי לתפקיד ראיתי את העבודה, והפקודה יצאה לדרך בהסכמת קצין החינוך והרב הראשי לצה"ל. הפקודה התקבלה מצוין בצבא, כך אני שומע ממפקדי השטח, לרבות הדתיים, והיא מעוררת גלים רק מחוץ לצבא".

"העובדות מדברות בעד עצמן, והמדיניות היא מכבדת, ואם נעשות טעויות פה ושם, ודאי שנתקן. עד לפני שנה כלל לא הייתי מודע שיש בכלל שירותים משותפים לבנים ובנות בצה"ל, אך מרגע שהתוודעתי לכך, נתתי פקודה ועד סוף דצמבר 2017 לא יהיו כאלה כלל. בשל דיונים פנימיים שלנו, ולא בשל לחצים כאלה ואחרים, עשינו עידון מסוים לפקודה״.

איזנקוט הדגיש כי הוא לא בודק אם למפקדים יש כיפה על ראשיהם. "אני לא מסתכל מה יש או אין למפקד על הראש מתחת לקסדה, אלא מי הכי מתאים לפקד במלחמה. אנחנו צריכים את הטובים ביותר בצבא, ולאפשר להם תנאים מכבדים.

''כל בן ובת בגיל 18 צריכים להתגייס ואנו צריכים לאפשר להם את השירות הזה. כשאני בוחן את הדברים ואת הפקודה, כמו כל פקודה, אני שואל רק מה הדבר הנכון לחיזוק הצבא מבצעית וערכית ומה יבטיח את קיומנו וניצחוננו במלחמה, ומבקש שתסמכו עלי ועל הצבא שרק ממקום נכון זה דברים באים", אמר הרמטכ''ל לח"כים.