החמאס נוקט טקטיקה של 'מלחמת בוץ'

שפכים מעזה זורמים מאז אתמול לחוף זיקים שבמועצת חוף אשקלון. ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, מזהיר מההשלכות האפשריות.

ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ז

החמאס נוקט טקטיקה של 'מלחמת בוץ'-ערוץ 7
חוף נקי. זיקים
צילום: איציק גנות

שפכים מעזה החלו לזרום אתמול (רביעי) החל משעות הבוקר לחוף זיקים שבמועצת חוף אשקלון ולאחד החופים באשקלון. בעקבות כך הורה משרד הבריאות לסגור את חוף זיקים לרחצה.

החברה הכלכלית של מועצת חוף אשקלון, המפעילה את חופי זיקים וניצנים, הורתה למצילים לאסור על מתרחצים להיכנס למים.

לפני כחודש התריע ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון בפני משרדי ממשלה - משרד הביטחון והמשרד לאיכות הסביבה מפני מצוקה תברואתית המאיימת על יישובי עוטף עזה בשל צמצום אספקת החשמל לעזה.

המחסור בחשמל גרם, בין היתר, לפעולה חלקית בלבד של מכון טיהור השפכים של בית חנון בצפון רצועת עזה ובשל כך החלו מי ביוב ושפכים גולמיים לזרום אל נחל חנון ומשם לנחל שיקמה הגובל ביישובי עוטף עזה.

ראש המועצה פרג'ון הזהיר כי אם לא יימצא פתרון לבעיית השפכים מעזה, הם יזרמו לחופי הדרום ויזהמו את מימי החופים ואת אקוויפר החוף. פרג'ון הזהיר כי מי השפכים גם עלולים לגרום להתפרצות של קדחת הנילוס באזור.

פרג'ון התייחס לגלישת השפכים לחוף ואמר: "לדעתי, החמאס נוקט טקטיקה של 'מלחמת בוץ' נגד המדינה. אנו בארץ חייבים לחשוב על מגוון רעיונות על מנת להתמודד עם המגמה הזו של הזרמת שפכים גולמיים לים או לנחל חנון. אחת הדרכים שצריך לבחון זה לפנות לבית משפט בהאג נגד מדינות אירופה שהשתתפו בהקמת המט"ש בעזה והתחייבו להפעילו".

לדברי פרג'ון, "המדינות אשר הזרימו כסף לעזה ללא בקרה, לא תעמוד להם הזכות להזרים ביוב ללא בקרה".