האם מזועזעת: מי צריך פתגמי חז"ל?

ערוץ 2 קיים דיון על טענת הורים לפיה קיימת הדתה במערכת החינוך בתקופתו של בנט. אם לילדה זעמה: למה צריך פסוקים? למה ציטוטים מחז"ל?

ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ז

שמואל אבואב
שמואל אבואב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ''ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הודף את הטענות בכלי התקשורת על עודף של תכנים דתיים במערכת החינוך.

"שלחו לנו 80 דוגמאות מ-80 ספרים, מתוך 2000 ספרים שיש במערכת החינוך, וטענו שבעת האחרונה יש תהליך של הדתה. אחרי בדיקה לעומק של 80 ספרים, שום ספר מהם לא שייך לתקופה של שר החינוך בנט", אמר אבואב בריאיון לתכנית "שש עם עודד בן עמי" בערוץ 2.

"מדוע בטקסטים בלשון מכניסים חז"ל? מה לומדים בלשון? סוגות בשפה", הסביר. "לומדים האם אתה יודע לפצח את השפה המקראית, הספרותית. מי מלמד את המקצוע 'תרבות יהודית-ישראלית'? 80% מורים ישראלים מתוך המערכת. לא מלמדים עמותות וקבלנים מחוץ. זה נכנס ב-1984, שר החינוך הקים ועדה ויולי תמיר הניחה את המסד הבסיסי, וכל שר מאז פיתח את זה".

לדבריו, "תלמיד הולך על שתי רגליים: גם ציונות וגם יהדות. אם היית עובר על כל הספרים היית אולי מוצא כמה דברים. הקצו בשנה האחרונה 15 אלף שקלים עבור 118 פעולות. בדקנו, ב-90% מכל הפעולות של הגופים, יש גם גופים פלורליסטים, אנו יוצרים מאגר של גופים שרוצים להפרות ולתת את הזווית שלהם".

אבואב הדגיש "לגבי השעות, שום שעה שהולכת לתרבות יהודית-ישראלית לא נלקחת מאף מקצוע אחר. זה תקציב תוספתי שאושר לפני מספר שנים".