בשורה לנוטלי משכנתאות

אישור עקרוני לקבלת משכנתא יהיה תקף 24 ימים, במקום 12 ימים שהאישור היה תקף עד כה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ז

ד"ר קרנית פלוג
ד"ר קרנית פלוג
צילום: פלאש 90

בנק ישראל הודיע (יום ה') כי האישור העקרוני לקבלת משכנתא יהיה תקף ל-24 ימים במקום 12 ימים כפי שהיה עד היום.

לפני כחודשיים נערך דיון בוועדת הכספים בהצעה לסדר שהגיש ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) יחד עם חברי כנסת נוספים, בנושא הזינוק בריבית המשכנתאות לדיור למרות שלא חל כל שינוי בריבית הכללית במשק, דבר הגורם להתייקרות הדירות בישראל.

במהלך הדיון הציג ח"כ אשר את 13 הנהלים החדשים של בנק ישראל בשנה האחרונה בעניין המשכנתאות הגורמים להכבדה בירוקרטית על הלווים ולייקור המשכנתאות. אחת ההגבלות אותה הציג ח"כ אשר הינה הזמן הקצר שהאישור העקרוני תקף.

ח"כ אשר הסביר בדיון כי מדובר בבעיה שערורייתית, שכן השלמת המסמכים לסיום הליך קבלת המשכנתא אורכת יותר משניים עשר יום, כך בעת שהלקוח מגיע לסוף ההליך הצעת הריבית של הבנק כבר לא בתוקף והלקוח שנמצא בידיים של הבנק נאלץ להסכים להצעת הריבית חדשה שהבנק מציע, שהיא בד"כ גבוהה יותר.

בתום הדיון הבטיחה נגידת בנק ישראל כי הדברים ייבדקו, ויו"ר הוועדה ח"כ משה גפני ביקש כי בנק ישראל ידווח לוועדה את תוצאות הבדיקה. כאמור, היום הודיע בנק ישראל כי הוחלט להכפיל את תוקף האישור העקרוני משניים עשר ימים לעשרים וארבעה ימים.

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן מסר בתגובה, "אני פועל לשפר את היכולת של זוגות צעירים לקבל משכנתא בתנאים האופטימליים האפשריים. אני מברך על ההיענות המהירה של הפיקוח לפנייתי. הדבר מצטרף לצעדים נוספים ביניהם חוק יועצי המשכנתאות וחוק הגרייס למובטלים".