"החלטה מטופשת, שקרית ופאטתית"

ועדת המורשת באונסק"ו החליטה להכיר במערת המכפלה בחברון כ''אתר מורשת פלסטיני''. בנט: אונסק"ו מכחיש את ההיסטוריה ומעוות את המציאות

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בתמוז תשע"ז

מערת המכפלה
מערת המכפלה
צילום: הבית היהודי

ועדת המורשת בארגון אונסק"ו קיבלה היום (שישי) החלטה להכיר במערת המכפלה בחברון כ''אתר מורשת פלסטיני''.

הנהלת אונסק"ו סיכמה על הצבעה חשאית, אולם מאחורי הפרגוד הורשו לצלם מצלמות הטלוויזיה, וכך בעצם כל סיכום דיפלומטי שהיה לנציגים הישראלים לא יכול היה לצאת אל הפועל - כפי שהיה מתאפשר בהצעה חשאית אמיתית.

12 מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה, 3 התנגדו ו-6 מדינות נמנעו.

שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן אמר לאחר ההצבעה, "עשינו כל מה שיכולנו ומעבר לכך, הפולנים חזרו מהסכמות ברורות איתם ומכרו אותנו לטובת הכנופיה הערבית".

"התגובה הטובה ביותר היתה מה שאמרתי בסוף נאומי שאני נאלץ להפסיק אותו וללכת כי הטלפון שצלצל והפריע לי מספר פעמים במהלך נאומי היה מהאינסטלטור בעקבות תקלה שהיא בעלת משמעות חשובה ומעניינת מאשר ההחלטה שהם אימצו", הוסיף שאמה הכהן.

ביישוב היהודי בחברון הגיבו להחלטה וכינו אותה ''הזויה, מגוחכת ואנטישמית, האופיינית לחבורת הבורים אכולי השנאה של אונסק''ו''.

דובר היישוב היהודי, נעם ארנון, מאר כי ''מערת המכפלה היא יסוד ההיסטוריה היהודית, בה טמון 'ישראל' הראשון בעולם, והמבנה המפואר מעליה נבנה ע"י יהודים לפני 2000 שנה, מאות שנים לפני הופעת האיסלאם. בניגוד לתקופת הכיבוש המוסלמי, יש כעת חופש גישה ופולחן לבני כל הדתות והמקום שמור ובטוח.

''אנו מצפים מממשלת ישראל לתגובה ראויה ומעשית להחלטה הבזויה הזאת: להפסיק את תקצוב אונסק''ו ולהעביר את התקציב לחיזוק חברון, לחדש את טיולי התלמידים למערת המכפלה, להקים מרכז מידע לתיירים במקום, לשפר את התנאים למבקרים ע"י בניית מעלית לנכים וקירוי למתפללים, ולאשר ליהודים בניה ופיתוח היישוב בחברון", הוסיף ארנון.

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) הגיב על החלטת אונסק''ו ואמר כי ''הצבעת אונסק"ו מבישה, הקשר היהודי לחברון חזק מכל הצבעה.

"הקשר היהודי לחברון קיים מזה אלפי שנים. חברון, ערש מלכות בית דוד, ומערת המכפלה, הקניין העברי הראשון בארץ ישראל ומקום קבורתם של אבות האומה - הם אתרי המורשת הקדומים ביותר של עמנו. יש לדחות בבוז את החלטת אונסק״ו, ולפעול ביתר שאת לחיזוקה של עיר האבות".

בנט, המשמש גם כיו"ר הוועד הישראלי לאונסק"ו, הזכיר כי "הנוכחות שלנו בחברון הייתה רציפה עד ל-1929 כאשר ערבים טבחו בעשרות יהודים. הרצח הנתעב ההוא לא הצליח לנתק את הקשר לעיר ולמערת המכפלה, שהינו אתר יהודי מאז ימי התנ"ך. אף הצבעה לא תשנה את האמיתות הפשוטות הללו".

השר בנט הוסיף "מאכזב ומביש לראות איך פעם אחר פעם ארגון אונסק"ו מכחיש את ההיסטוריה ומעוות את המציאות כדי לשרת, בצורה מודעת, את המנסים למחוק את המדינה היהודית מעל המפה. ישראל לא תחזור לשתף פעולה עם אונסק"ו כל עוד הגוף משמש כלי לניגוח פוליטי במקום ארגון מקצועי''.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הגיבה, "זהו אות קלון לאונסק"ו שפעם אחר פעם מעדיף לעמוד לצד השקר", אמרה חוטובלי. "למרות המאמצים הכבירים של משרד החוץ שנעשו בשבועות האחרונים לסיכול ההחלטה שמתכחשת להיסטוריה, ולמרות ההישג של ההצבעה החשאית, הרוב האוטומטי הערבי הצליח להעביר את הצעת ההחלטה שמנסה לנכס לפלשתינים את הסמלים הלאומיים של העם היהודי. גם עוד אלף שנים מערת המכפלה תישאר בריבונות יהודית, ואילו אונסק"ו תחדל להתקיים כארגון מורשת".

עוד אמרה חוטובלי, "אותו רוב אוטומטי גם היה מעביר החלטה שהשמש זורחת במערב ולא במזרח. ישראל לא תיכנע לעיוות ההיסטורי ותמשיך את המאבק בהטייה של מוסדות האו"ם כלפי ישראל".

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר בעקבות החלטת אונסק''ו ''אין סוף לצביעות. הפלשתינים ממשיכים בקמפיין ההסתה והשקרים שלהם באמצעות אונסק"ו. אונסק"ו נחשף במערומיו בהחלטה הזאת. בעוד שדאע"ש מחריב אתרי מורשת היסטוריים בחלב, תדמור, מוצול ואחרות, אונסק"ו בוחר להתרכז בחברון ומערת המכפלה שלא היו, ולא יהיו תחת סכנה כל זמן שמדינת ישראל קיימת.

''את ההיסטוריה אי אפשר לשכתב ואי אפשר למחוק. אברהם אבינו קנה בכסף מלא את מערת המכפלה בחברון והיא מקום קבורת אבותינו מאז ולתמיד. תגובתנו תהיה - לחזק ולהעמיק את החיבור שלנו לעיר היהודית בחברון", הוסיף ארדן.

מערת המכפלה. ארכיון
צילום: פלאש 90

ראשי שדולת ארץ ישראל, ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ', אמרו כי החלטת אונסק''ו היא לא פחות מהכחשת ההיסטוריה. ''חברון היא העיר העברית הראשונה, ומערת המכפלה היא חלקת גדולי האומה של עם ישראל.

"אנו קוראים לממשלה לא רק לדחות את החלטת אונסק''ו, אלא גם להבהיר במעשים שחברון ומערת המכפלה הם אתרי המורשת של עם ישראל", הוסיפו השניים.

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס אמר כי מדובר ב"עוד החלטה מטופשת, שקרית ופאטתית התקבלה היום על ידי אונסק״ו.

"להחלטה המביכה הזאת אין שום משמעות ושום שקר לא ישנה את הקשר בין 4000 השנה בין העם היהודי לבין חברון, או ירושלים ולזכותנו על הארץ שלנו", הוסיף השר אקוניס.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, גינה גם הוא את החלטת אונסק"ו ואמר "ההחלטה המבישה הזו מחסלת כל שמץ של אמינות שנותרה לאונסק"ו. הניסיון החמור הזה לנתק את הקשר בין ישראל לחברון ולקברי האבות והאימהות של עמנו הוא צעד מכוער ופוגעני נגד העם היהודי".

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, אמר כי ״ההחלטה המביכה של אונסק״ו, לפיה מערת המכפלה, מקום קבורתם של אבותינו אברהם, יצחק ויעקב הוא אתר מורשת פלסטיני, מוכיחה פעם נוספת שהאובססיה של אונסק״ו למדינת ישראל כבר מזמן הפכה אותו לארגון לא רלוונטי ולכן ההחלטה הזו לא שווה את הנייר עליו היא כתובה״.