"התשובה הציונית האמיתית למעשה הנורא"

בשמורת "עוז וגאון" בגוש עציון נחנכה היום ''שדרת הציונות'' לציון 120 שנה לקונגרס הציוני. ''אויבנו רצחו ואנחנו נקים''.

אלירן אהרון , ט"ו בתמוז תשע"ז | עודכן: 20:01

שמורת "עוז וגאון" בגוש עציון חגגה היום (ראשון) שלוש שנים להקמתה, בהשתתפות מאות בני אדם מרחבי הארץ.

השמורה הוקמה לזכרם של שלושת הנערים הי"ד שנחטפו ונרצחו בגוש עציון. במהלך האירוע נחנכה בשמורה ''שדרת הציונות'' לציון 120 שנה לקונגרס הציוני.

האירוע התקיים במעמד סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונות העולמית יעקב חגואל, בני משפחות שלושת הנערים, ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן וסגן יו"ר קק"ל ארנון פלמן.

"אנו מרכינים את ראשנו לזכרם של שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו רק בגלל היותם יהודים", אמר חגואל. ''היום, מתמלא ליבנו בגאווה, בעוז ובגאון. אויבנו רצחו ואנחנו נקים, אויבנו יסיתו ואנחנו נקים. 120 שנים חלפו מאז הקונגרס הציוני הראשון בבאזל, מאה שנים של עשיה למען עם ישראל, למען ארץ ישראל ולמען הכלל".

עוד אמר חגואל כי "לא הרחק מכאן נמצא כור מחצבתו של העם היהודי. חברון, עיר אבותינו משחר ההיסטוריה. אנחנו עדים לניסיונות חוזרים ונשנים לנתק את הקשר הטבעי שלנו למקום זה כמו גם לחבלי ארץ רבים אחרים. עוז וגאון היא התשובה שלנו לאונסק''ו ולארגונים אחרים המנסים לערער את אחיזתנו ולשכתב את ההיסטוריה. להקים ישובים, להיאחז בקרקע ולהניף את הדגל שלנו בעוז וגאון".

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, אמר באירוע "לפני כשלוש שנים ליווינו לדרכם האחרונה את שלושת הנערים. שלושה נערים, תלמידים כבנים של גוש עציון אשר מסמלים את האחדות והחיבור לארץ. מתוך אותם תחושות של גבורה ושכול, קמה גבעת עוז וגאון.

"מי האמין שבמקום הזה, שהיה מוזנח מופקר ופרוץ, יפרח וישגשג המיזם הנהדר והמופלא הזה. בימים הראשונים לעליה לקרקע גם אני הגעתי לכאן בתור אזרח פשוט לנכש עשבים ולסכל אבנים. החזון והראייה הרחוקה של יהודית קצובר ונדיה מטר, ובתמיכת משפחות הנערים, הם אלו שהביאו את הגבעה הזאת למקום שבו היא נמצאת היום''.

נאמן הדגיש, ''אני בטוח שאנחנו רק בנקודת ציון התחלתית במעלה הדרך ועוז וגאון תמשיך את המפעל החינוכי והמכניס אורחים החשוב הזה ותגדיל אותו. התום והנעורים שבאו פתע אל סופם לא נגמרו אז באותו יום ארור, הם ממשיכים בגבעה הזאת- בעוז ובגאון".טוען....

בת גלים שער, אמו של גיל-עד שער הי"ד, הודתה לנדיה מטר, ליהודית קצובר ולהסתדרות הציונית על כל ההשקעה בהקמת עוז וגאון, וקראה לציבור ''להסתכל תמיד מתוך עין טובה ולב טוב גם בזמנים קשים ובהתמודדות עם מכשולים רבים".

אורי יפרח, אביו של איל יפרח הי"ד אמר "במקום של מוות וחורבן צומחים כאן פריחה ובניין וזוהי התשובה הציונית האמיתית למעשה הנורא שאירע לא רחוק מכאן".

יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת "נשים בירוק" העומדות מאחורי שיקומה של השמורה והכשרתה כמיזם תיירותי, חקלאי וציוני, אמרו כי "ההתיישבות ביהודה ושומרון מהווה חוליה נוספת בשרשרת הציונית המעשית שהחלה בקונגרס הציוני הראשון בבאזל דרך הקמת מדינת ישראל לפני 69 שנים ושחרור לב הארץ מהכיבוש הערבי לפני 50 שנה.

"האחיזה המתרחבת ומתעצמת בשמורת 'עוז וגאון' מבטאת את הצורך לפעול באפיק המעשי ההתיישבותי לצד האפיק ההסברתי-מדיני. כאן המקום לציין כי השמורה הפכה בשלוש השנים האחרונות למוקד חינוכי אליו הגיעו עשרות אלפי בני נוער מרחבי הארץ לעבודה חקלאית-ציונית-חינוכית מעשית, ובמקביל היה המקום למוקד תיירותי בו התקיימו אירועי בילוי וקמפינג רבים לצד אירועי תרבות, הרצאות ועוד. בשבוע שעבר שימשה השמורה לראשונה כגן אירועים ובה התקיימה חתונה", סיפרו השתיים.