בית המכפלה בחברון. ארכיון
בית המכפלה בחברון. ארכיוןצילום: תושבי הבית

כוחות הביטחון מנעו אמש (ראשון) מיהודים לאכלס מחדש את "בית המכפלה" ואת "בית רחל ולאה" שבחברון, אשר נקנו על ידי יהודים לפני מספר שנים.

ניסיון האיכלוס בוצע בעקבות החלטת אונסק"ו בעניין מערת המכפלה וחברון, ולאחר שוועדת העררים הצבאית החליטה להורות לוועדה לרישום ראשון לחדש את הליכי רישום הבתים על שם רוכשיהם היהודים, לאחר שאלו הופסקו לפני כשנה וחצי.

בהחלטת ועדת העררים נקבע כי הוועדה לרישום ראשון התעלמה לכאורה ממסמכים הנראים כמסמכים מקוריים או מסמכים הנראים כמאושרים אישור נוטריוני ואשר היו בתיק הרישום שהוגש לוועדה לרישום ראשון.

הוועדה ציינה עוד שורה של טעויות בהחלטתה של הוועדה לרישום ראשון לסגור את תיק הרישום, בין היתר בשאלות של תוקף יפויי כוח ומעמדה של קרקע עירונית כדוגמת הקרקע עליה בנויים הבתים בחברון.

בחוות דעתו של חבר הועדה, פרופ' חיים זנדברג, נקבע, בהסכמת שני חברי הוועדה האחרים, כי יש להחזיר את תיק הרישום לוועדה לרישום ראשון על מנת שתבחן מחדש את כל המסמכים בתיק ותחליט האם ניתן לרשום את הבית על שמם של רוכשיו היהודים.

מעמותת "הרחיבי מקום אהלך", המטפלת ברישום הבתים ובאכלוסם נמסר, "ההחלטה המבישה של אונסק"ו צריכה להעיר את כל מי שעיר האבות קרובה ללבו. בתים אלו נקנו בשנים האחרונות על ידי רוכשים יהודים. הבתים נקנו בכסף מלא ממש כמו קניינו של אברהם אבינו בשעתו".

"אם ממשלת ישראל אינה מממשת את זכויות הקניין של היהודים בחברון, מדוע שאומות העולם יכירו במערת המכפלה - הקניין הראשון שקנה אברהם אבינו בכסף מלא?", תוהים בעמותה ומוסיפים, "אנו פונים לראש הממשלה: אשר כניסת היהודים לבתים שנקנו בכסף מלא. זו התשובה הנכונה לאונסק"ו, לעולם ולעם ישראל כולו בכל הדורות".