תחנת חשמל ראשונה נמסרה לרש"פ

הסכם מסחרי ראשון בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית, להגדלת אספקת החשמל באזור ג'נין, נחתם היום בטקס חגיגי.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ז

תחנת חשמל ראשונה נמסרה לרש"פ-ערוץ 7
טקס חתימת ההסכם עם הרש"פ
צילום: יוסי וייס

הסכם מסחרי ראשון מסוגו, להגדלת אספקת החשמל באזור ג'נין, נחתם היום (שני) בטקס חגיגי בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית.

הטקס התקיים במעמד שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, ד"ר ראמי חמדאללה, יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי.

ההסכם יבטיח, לראשונה, מתן ערבויות לתשלום עבור החשמל שתספק חברת החשמל. על פי ההסכם, תופעל תחנת משנה (תחמ"ש) חדשה שתגביר את אספקת החשמל, בשלב ראשון, בכ-60 מגה וולט אמפר לאזור צפון השומרון. זאת, כדי לייצר מענה לתושבי האזור, לאחר שנים בהן נרשם מחסור בחשמל, לאור הגידול בביקושים.

גיבוש ההסכם נעשה על ידי צוות בינמשרדי שכולל את נציגי חברת החשמל, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ורשות החשמל אל מול נציגי משרד האנרגיה הפלסטיני.

לדברי שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, "מדובר בהסכם חדשני, הכולל בפעם הראשונה ערבויות להבטחת התשלומים הפלסטינים לישראל. ההסכם מדגיש את מחויבותנו להמשך תיאום הפעילות האזרחית מול תושבי הרשות הפלסטינית – מתוך הבנה כי מדובר באינטרס ישראלי. אני מודה לצוות הישראלי שעשה לילות כימים כדי להביא להסכם חשוב זה".

יו"ר חברת החשמל, אלוף במיל. יפתח רון-טל, הוסיף "הסכם זה מהווה אבן דרך משמעותית לקראת הסכם כולל למכירת אנרגיה מחברת החשמל לרש"פ. בדרך ישנן עוד שלוש תחנות משנה לקראת חיבור, אשר יחדיו יהוו קפיצת מדרגה משמעותית לאיכות ולזמינות החשמל ברש"פ. זאת, בד בבד עם אבטחת התשלומים הסדירים לחברת החשמל ופתרון לחוב שנצבר. חברת החשמל הייתה מעורבת במהלך ההיסטורי משלב היוזמה, דרך ההקמה ועד לחיבור הסופי, הכולל את ההסכם המסחרי. אני מברך את כל הגורמים על ההישג המרשים".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי: "הטקס היום מסמל את הסנונית הראשונה להסכם החשמל שנחתם לפני כשנה, אשר מבטיח לישראל את התשלום בגין אספקת החשמל ומאפשר לפלסטינים לנהל את משק החשמל. היום אנו חותמים על ההסכם החמישי בשלוש השנים האחרונות. קיום דיאלוג ישיר עם הפלסטינים מוביל להישגים ולהסכמים חשובים. התיאום והקישור האזרחי והביטחוני מהווים נדבך משמעותי ליציבות הביטחונית באזור יהודה ושומרון".