דיון "הטיפול בתלונות שווא: האם גברים שווים בפני החוק?"

הוועדה לצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) התכנסה לדיון המשך בהצעה לסדר בנושא "הטיפול בתלונות שווא – האם גברים שווים בפני החוק?".

מדובר בדיון המשך לדיון שהתקיים בוועדה ביום חמישי, לאחר הצעת לסדר שהגיש ח"כ זוהר ואושרה על ידי המליאה.

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר אמר בדיון "הייתם עדים למאבקים סביב הדיון הזה, הוא היה אמור להתקיים כבר בשבוע שעבר אבל נדחה עקב התנגדות של גורמים רבים בעיקר ארגוני הנשים.

"אני מכבד את ארגוני הנשים ומבין את החשש שלהם, עובדה קיימת שנשים רבות נפגעו מאלימות וחלקם נרצחו ואף העליתי הצעות להחמרת הענישה כלפי גברים".

זוהר הדגיש, ''באותה נשימה צריך לומר שישנם גברים ששילמו מחיר כבד מנושא עקב תלונות שווא. במדינה יש תופעה שנשים רבות החליטו שהכלי המאוד יעיל הזה, הוא כלי שאפשר להשתמש בו על מנת להשיג מטרות כמו הסדרי ראיה, קידום בעבודה, נקמה על דברים שנעשו בעבר, בגידה של אותו גבר ודברים נוספים. נסיבות מסוימות שלעתים מסוימות גורמות לנשים מסוימות להגיש תלונות שווא".

לדבריו ישנן תלונות שווא שפוגעות באמינותן של אלה שהגישו תלונות אמת. "כל פמיניסטית אמיתית תאמר שהיא רוצה שוויון גם בזכויות וגם בחובות. צריך להבין שבין אלה שמוגשות נגדם תלונת שווא יש מי שישלם מחיר יקר עד לכדי התאבדות.

"ישנם 20,000 תלונות בשנה, רק 40% מגיעים לכתב אישום מה שאומר ש-60% אנחנו לא יודעים אם הן תלונות אמת או תלונות שווא", הסביר.

מתוך 12,000 תיקים שנסגרים, רק 180 מהם המשטרה מחליטה לחקור. "המשטרה סירבה לחשוף כמה מתוך 180 תלונות השווא הוגשו נגד נשים וכמה נגד גברים. כשהמשטרה מסרבת לחשוף נתון אני מודאג. כנראה שהרוב הוגשו נגד גברים ולא נגד נשים. אני מצטער על כך שארגוני הנשים בחרו להחרים את הדיון, אבל זו החלטתם ואני מכבד אותה", הוסיף ח''כ זוהר.

ח"כ יואב קיש (הליכוד) אצר בדיון "אנחנו לא ניתן לסתום פיות פה בכנסת, העידן הזה הסתיים. אני שמעתי שעורכי דין ממליצים לאישה שרוצה להתגרש להעליל על בן הזוג שהוא היכה אותה או פגע בילדים, כי גם אם זה יתברר כתלונת שווא היא לא מפסידה כלום מזה. אנחנו מדברים על אבסורד של לפעול בניגוד לחוק וזה רק הורס לצד השני את החיים. למה גברים גרושים מתאבדים? כי שמים גברים נורמטיביים במעצר. אני רוצה לקרוע את המסכה מעל התופעה הזו".

האם הגברים שווים בפני החוק ?חזקי

ח"כ נאוה בוקר (הליכוד) הסבירה כי במשטרה לא לוקחים סיכון, ''ברגע שאישה מתלוננת הם חייבים לעשות כל מה שאפשר כדי למנוע מקרי אלימות ואף רצח. ברוב המקרים התלונות מוצדקות אבל ישנם נשים שמתלוננות תלונות שווא ולדעתי הן צריכות להיענש בחומרה. רק החמרת הענישה תוכל למנוע את הקטנת המקרים האלה.

"הקלות שבה אפשר להעליל על אנשים אחרים צריכה להיפסק. בסוף מה שקורה כאן זה זאב זאב, ובגלל תלונות שווא דווקא אלה שהתלונות שלהן אמיתיות לא יאמינו להן", הזהירה בוקר.

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) אמר כי גם אם אין אף תלונת שווא, תפקידה של הכנסת הוא לשים לב ללקונה, כלשונו. "אם יש קלות בלתי נסבלת להגיש תלונת שווא, תפקידנו כאן בכנסת לשים על זה את האצבע. גירושים תמיד כוללים מצוקה של כולם ויש פה מאבק שכולם רוצים לנצח בו. במצב הנוכחי פראיירית מי שלא משתמשת בזה.

"גורמים שלא רוצים שיתקיים דיון על איזה שהוא נושא, זה מדליק אצלי נורות אדומות. יש פה גברים שצועקים מצוקה וגם נשים שצועקות מצוקה, ואנחנו כחברה צריכים להתגייס למען מי שצועק שכואב לו. חייבים ליצור גורמי הרתעה", ציין.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר "מספיק לראות באיזה שיטות ניסו למנוע את עצם קיומו של הדיון עוד לפני שהגענו לתוכן. אנחנו חייבים לסתום את הפרצה בעניין הזה ולייצר מצב שבו הגשת תלונת שווא זה דבר שלא משתלם. חייבים לייצר נוסחה שבה תוחלת הנזק תהיה גדולה יותר מהערכת התועלת שתצמח מזה. חובתנו כמחוקקים לוודא שגם סיטואציות מורכבות כאלה יתנהלו בכללי משחק ברורים של הגינות ויושר. חייבים להתניע מהלך של חקיקה בעניין".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ציינה כי "אותי אף אחד לא יכול להאשים שאני נגד נשים. באתי לחזק כדי שהדיון הזה לא יראה גברים נגד נשים. אני נחשפתי למצבים שבהם עורכי דין ממליצים ללקוחות להגיש תלונות שווא. התופעה הזו פוגעת בתלונות האמיתיות. כשאישה מגישה תלונה אין חזקת חפות ולך תוכיח שאין לך אחות. בכול בכל הליך פלילי צריכות להיות תוצאות והוצאות, ואם זה מה שיהיה התופעה הזו תלך ותקטן. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות פוליטיקלי קורקט''.

רפ"ק ישראל לוי, נציג המשטרה, הסביר "כל דבר עבירה שמגיע לפתחה של המשטרה היא חייבת לחקור, בלי קשר אם זה אישה או גבר. אני לא מכיר לא את הגבר ולא את האישה, ואני עובד לפי ראיות. לגבי הנתונים, אין למשטרת ישראל שום דבר להסתיר, אבל קיים קושי להנפיק נתון של מה אחוז הגברים ומה אחוז הנשים מבין התלונות שמוגשות''.

משה מרציאנו, סגן המשנה לעניינים פליליים בפרקליטות המדינה, סיפר כי "יש תיקים שבהם מסתבר לנו שמתלוננת שיקרה, ולא רק שאנחנו מעמידים אותה לדין, אלא אנחנו גם בודקים תיקים קודמים שבהם היא התלוננה. במקרה אחד אנחנו ביוזמתנו ביקשנו לזכות אדם שהורשע על יסוד עדותה של אותה אישה. חשוב לציין שיש פער גדול בין תלונה שלא מספיקה להעמיד לדין, שבו צריך להוכיח מעבר לכל ספק סביר, לבין תלונת שווא. אין לנו פילוח מגדרי של התלונות שהוגשו".

יו"ר הוועדה ח"כ זוהר סיכם את הדיון, "אני חושש שישנה אכיפה סלקטיבית בנושא תלונות השווא. הוועדה מבקשת מהמשטרה נתונים על כמה כתבי אישום הוגשו על תלונות שווא, כולל פילוח מגדרי של כמה תלונות הוגשו נגד נשים וכמה נגד גברים. זה לא כל כך מורכב ואני חושב שיש למשטרה ולפרקליטות את היכולת לעשות את זה".