פתיחת המכביה ה-20
פתיחת המכביה ה-20צילום: חיים צח, לע"מ

כבר אתמול, ביומה הראשון הרשמי של המכביה ה-20 נקבעו חמישה שיאי מכביה בבריכת השחייה, היום (שני) שוב בריכת השחיה סיפקה חדשות כשבמוקד היה זה דווקא השחיין הפראלימפי - מת'יו לוי האוסטרלי.

לוי בן ה-30, הינו שיאן עולם שהשתתף ארבע פעמים במשחקים הפראלימפיים, בהם זכה בשבע מדליות, והיום שבר את שיא העולם ב-200 מטר חופשי, שיא עולם שגם הוא היה שייך לו, כשהעמיד את השעון על 2:16.28 דקות.

לוי לא לבד, כשאליו הצטרפו עוד שישה שיאי מכביה חדשים, בהם חלקם ששייכים גם לספורטאים הישראלים. בקטגוריית השליחים 4x100 חופשי קבעה נבחרת הנשים של ישראל שיא מכביה חדש עם 3:44.64 שעזרו להן לנצח את המשחה, וכמוהם גם נבחרת הגברים שקבעו אף הם שיא מכביה חדש עם 3:21.03 שהעניק להם את המקום הראשון.

עמית עברי, השחיינית הישראלית הבכירה ניצחה את גמר הנשים כשקבעה 59.37 ב-100 מטר פרפר, כשגם אנדי רומז המצויינת ניצחה את המשחה שלה ב-200 מטר חופשי כשסיימה במקום הראשון עם תוצאה של 1:59.80.

בגמר הגברים נקבע שיא מכביה חדש נוסף היום, כשדניס לוקטב ניצח בזמן של 1:49.31, ואילו קלי פרטל עשתה חיל היום כששברה בפעם השניה היום את שיא המכביה. פרטל העמידה את השעון על 4:45.54 בקטגוריית 100 מטר אישי ומסתמן שזה לא הסוף.

הצלחה נוספת בגזרה הישראלית ביום השני של משחקי המכביה ה-20 הגיעה מענף הטאקוונדו, כשרון אטיאס, מי שייצג את ישראל באולימפיאדת ריו האחרונה שהתקיימה בקיץ שעבר בברזיל, זכה במדליית הזהב במשקל עד 63 ק"ג.

מוקדם יותר היום, אירחו נשיא המדינה רובי ריבלין ורעייתו נחמה את ספורטאי המכביה הצעירים, כשערכו את טקס קבלת הפנים המסורתית לספורטאי המכביה, בביתם, בית הנשיא. בטקס השתתפו ראשי משלחות ונציגי משלחות ממדינות שעד כה לא השתתפו במכביה ומי שנשאו דברים הם בין היתר נשיא המדינה, מנכ"ל מכבי תנועה עולמית אייל טיברגר ויו"ר מכבי תנועה עולמית יאיר המבורגר.

ריבלין וראשי הנבחרות החדשות למכביה ה-20
ריבלין וראשי הנבחרות החדשות למכביה ה-20צילום: מארק ניימן/ לע"מ