"טוב עבור ישראל לא להתערב בסוריה"

המזרחן ד"ר גיא בכור ניתח את מצב העניינים בין ישראל לסוריה במסגרת כנס שיח השדה השלישי שנערך בבר אילן

ערוץ 7 , י"ז בתמוז תשע"ז

"טוב עבור ישראל לא להתערב בסוריה"-ערוץ 7
המזרחן ד"ר גיא בכור מרצה בכנס
צילום: דוד שטיין

מדרשת הגולן המשתייכת לעמותת רוח הגולן ערכה אתמול (שלישי) את כנס שיח השדה השלישי, שעסק השנה במלאת 50 שה לחידוש ההתיישבות בגולן.

בכנס, שהתקיים במרכז וואהל באוניברסיטת בר אילן, השתתפו כ-200 מורים, מנהלים, רכזי ומדריכי טיולים ואנשי חינוך, אשר מילאו את האולם עד קצהו וייצגו את מערכת החינוך הישראלית המגוונת, מבתי ספר של החינוך הקיבוצי וההתיישבותי ועד מוסדות החינוך הדתי והחרדי.

חלקו השני של הכנס עסק במקומו של הטיול כגורם משמעותי בבית הספר. בין המשתתפים בכנס: הרב איתיאל בר לוי ראש האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, ד"ר צביקה פלג הממונה על מהדרשות במשרד החינוך, גל כפרי הממונה על הטיולים במשרד החינוך, המזרחן ד"ר גיא בכור, אמנית הפואטרי סלאם צביה מרגליות ועוד.

ד"ר גיא בכור, עיתונאי ומזרחן שהרצה בכנס על המצב בסוריה, אמר: "הטוב ביותר עבור ישראל הוא לא להתערב בסכסוך בסוריה. אם היינו לבדנו במערכה מולם הייתה לנו בעיה, אבל כרגע הם נלחמים ביניהם ועושים לנו את העבודה מבפנים. מבחינתם זהו קרב קיומי ואיש לא יוותר. למרות הזליגות מהלחימה על דרעא וקוניטרה, עדיף לישראל להמשיך במצב הנוכחי".

עוד הוסיף בכור, "הממשל הקודם בארה"ב ראה את ישראל כבעיית הבעיות של המזרח התיכון. כלומר, אם העניין הישראלי ייפתר, שלווה קוסמית תיפול על העולם כולו. חלק מהתפיסה הזו היא בגלל רמת הגולן, וכך בעצם המציאו את המזרח התיכון מחדש. הנושא הישראלי שולי לעומת כל מה שמתרחש כאן באזור, ומי שמאשים היום את ישראל במלחמה בסוריה ובסכסוכים האחרים באזור הופך עצמו לבדיחה".

פרופ' חיים בן דוד, חוקר הגולן מזה למעלה מ-40 שנה, סיפר "עד מלחמת ששת הימים הייתה רמת הגולן מהאזורים הפחות מוכרים וידועים ארכיאולוגית והיסטורית במדינת ישראל. בתום חמישים שנה, אנו משווים בין מפת הסקר הראשונה שציינה 208 אתרים ארכיאולוגים ברמת הגולן, לבין מפות הסקר החדשות, והיום מדובר על 1,170 אתרים ארכיאולוגים רשומים ברמה. מהפכת המידע והנגשת המידע הארכיאולוגי שינתה את התמונה כולה".

גל כפרי, ממונה טיולים באגף של"ח במשרד החינוך התייחס למהות הטיולים במסגרת בית הספר ואמר: "התפקיד שלנו יחד עם הצוות החינוכי זה לקחת תלמידים ולהראות להם את נפלאות הארץ, שיכירו את סביבתם הקרובה והרחוקה. דווקא בדור המסכים תפקיד הטיול החינוכי הוא חשוב ביותר, ואנו בוחנים כל הזמן איך עושים את זה איך מעבירים את הערכים, את הקשר למקום, את הקשר לחברים ולעצמם".