"במגזר הערבי לא מוכנים להעיד: ראיתי"

המפכ"ל השתתף בדיון על מיגור האלימות במגזר הערבי, והתייחס לטענה לפיה לא נעשה די לפענוח מקרי הרצח הרבים במגזר.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בתמוז תשע"ז

המשטרה יודעת. רב ניצב אלשיך
המשטרה יודעת. רב ניצב אלשיך
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

"אחוז פענוח מקרי הרצח בחברה הערבית עומד על 49%, לעומת 53% בחברה היהודית", כך דיווח היום מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך לוועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם.

המפכ"ל השתתף בדיון על מיגור האלימות במגזר הערבי, והשיב בנתונים אלו לטענה החוזרת בקרב ח"כים ערבים שהמשטרה אינה עושה די בפענוח מקרי הרצח הרבים במגזר.

עוד אמר המפכ"ל, "ראשי רשויות מבקשים מאיתנו לאכוף עליהם הקמת תחנת משטרה ביישובם. אנו מצליחים לפתוח נקודות משטרה ותחנות. יש הבדל גדול אם ניידת יכולה להגיע לזירת פשע תוך שתי דקות או לאחר 20 דקות. במגזר הערבי לא מוכנים להעיד ולומר 'ראיתי', אבל כן עוברים ליד שוטר ולוחשים לו 'ההוא שם עם השקית' ונעלמים, והשוטר אכן מוצא בשקית נשק".

אלשיך סיפר בדיון, "כדי לסייע בגיוס צעירים מוסלמים למשטרה פתחנו כיתות הכנה, על מנת למקסם את הסיכוי שלהם להצליח במיונים. לא כולם מתאימים. נותנים להם הכשרה מנטלית שחסרה כי הם לא בוגרי צבא. אחוז ההצלחה בגיבושים של בוגרי התוכנית דומה להצלחה בקרב מתגייסים יהודים. התוכנית עובדת. יש רעב. גני ילדים ובתי ספר מתחרים ביניהם על הרצאות ותוכניות של המשטרה. יש שיתוף פעולה מצוין עם הרשויות הערביות. הם יודעים שמי שרוצה להצליח כראש רשות צריך תחנת משטרה חזקה. הצעירים מצביעים ברגליים. יש 3000 בקשות להתגייס. כשיש לנו 1300 תקנים לשוטרים מוסלמים על פני 5 שנים. המתגייסים חוזרים הביתה והולכים למכולת עם המדים כי חשוב להם לייצר לגיטימציה לשיתוף פעולה עם רשויות החוק".

"איני בא בטענה למי שאומר שהמשטרה לא עושה מספיק", הוסיף המפכ"ל, "אני מסכים שאנחנו לא עושים מספיק. אבל אם יש אנשי ציבור שאומרים שהמשטרה זה רע, אנחנו בבעיה. כי בלי גיבוי לא נתקדם. אני מבטיח שיהיו גם טעויות".

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם, ציין "יזמתי את הדיון הזה כשקראתי ידיעה חדשותית שהדהימה והעציבה אותי. בידיעה דווח על 18 מקרי רצח במיזר הערבי מתחילת השנה (בינתיים עלה המספר ל-39), וילד בן 10 בעיר ששהיו בה מספר מקרי רצח אומר לעיתונאי שהוא מפחד שהירי יחזור והוא מפחד ללכת לבית הספר. לא יכול להיות שילדים בישראל יפחדו. זה צריך לעצור אותנו לשאול איך הדברים האלה קורים, ומה אנחנו עושים כדי להפסיק את זה בטווח הקצר".

ח"כ עאידה תומא סלימאן האשימה בדיון כי אין למשטרה תוכנית סדורה איך לטפל באלימות. "לפתוח עוד תחנות משטרה זה לא טיפול. את האמון בונים דרך התנהגות המשטרה ולא בשלטי חוצות. אם יורים לך ליד הבית, 100 שלטי חוצות לא ישכנעו".

ח"כ דב חנין סיפר למשתתפים בדיון, "לפני שבוע הגעתי לטירה לנחם. אישה נורתה למוות מרפסת ביתה. לי זה נראה מדהים וחריג אבל האנשים אמרו לי שבמציאות שם זה לא בלתי נתפס. אנשים לא מעורבים נופלים ונהרגים. בכפר קאסם יש מכת רציחות. משפחות פשע נכנסו לעיר בעקבות התפתחות העסקים, והן משגשגות שם. יש אווירת פחד ברחוב. בני נוער מפחדים להסתובב בחוץ".

ח"כ עיסווי פרייג' אמר בדיון, "אצלנו 90% ממקרי הרצח התושבים יודעים מי רצח", והמפכ"ל אלשיך השיב לו "גם המשטרה יודעת".