הצנחנים עם נשות הכותל
הצנחנים עם נשות הכותל צילום: נעם ריבקין פנטון

על רקע ביטול מתווה הכותל התייצבו הבוקר 15 צנחנים, משחררי ירושלים, למפגן תמיכה ב"נשות הכותל".

במסיבת עיתונאים משותפת קראו הצנחנים לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחזור בו מההחלטה לבטל את מתווה הכותל.

"שחררנו את הכותל למען כל עם ישראל ומה שקורה היום בכותל שונה מכל מה שחלמנו. הגענו לכאן היום, כדי להביע מחאה על ההתעלמות מרוב העם היהודי, בישראל ובתפוצות, ומכירת הכותל לבעלי אינטרסים פוליטיים", אמרו

לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, ציינה כי "למרות התחזית למזג אוויר שרבי, בכל זאת בחרנו להגיע לכותל בצום יז' בתמוז, היום בו מתחילים ימי בין המצרים כדי לקרוא לשוויון, סובלנות ופלורליזם. לכולנו פשוט ונוח להסכים עם מי שמסכים איתנו, אבל הרבה יותר מאתגר לראות את האחר/ת.

לא בזכות כוחו של האויב נפרצו חומות ירושלים, אלא בגלל חולשתם של יושבי ירושלים - הפילוג ביניהם ומלחמות האחים – אשר יצרו סדקים ואפשרו את הבקעת חומות העיר ובהמשך את שריפת בית המקדש והגליית עם ישראל מארצו".

ד"ר יצחק יפעת, מהתמונה המפורסמת של שלושת הצנחנים מששת הימים, אמר, "המתווה היה פשרה שאפשרה לכולם ולכולן מקום בכותל, כל אחד יכול היה לבחור איפה להתפלל ואיך להתפלל. כל אדם שמגיע לכותל רשאי להתפלל כדרכו ולאף אחד אין זכות למנוע זאת ממנו".

הצנחן יורם זמוש, ממניפי הדגל על הכותל, אמר, "הכותל הוא אתר לאומי ואתר דתי שהפך לפעול כבית כנסת חרדי, מעולם זה לא היה בית כנסת".

הצנחן משה מילוא, שהכריז בקשר "הכותל בידינו", אמר, "אני רואה בנשות הכותל פורצות דרך, אנחנו כולנו פרצנו בין הראשונים בשער האריות עד שהגענו להר הבית. הרושם הראשון שעשיתן עלי היה הנחרצות והנחישות שלכן, ואלה הערכים שלוו אותנו במהלך הלחימה על הכותל. המקום הקדוש ביותר לעם היהודי צריך לשמש סמל לכל זרמי העם היהודי".

שלומית גרוסמן, אלמנתו של הצנחן בועז גרוסמן ז"ל, הוסיפה "במהלך השנים שבהן התמודדנו עם פציעתו הקשה של בועז, נעזרנו בקהילות יהודיות רבות מכל רחבי העולם, מכל הזרמים, אנו תובעים את הזכות להתפלל פה עבורם".

הצנחן עליז נוי, שלחם בסיירת דוכיפת, סיפר כי נפצע ביום השני של המלחמה, "את הקריאות השמחה קיבלנו בבית החולים, היתה התרגשות עצומה גם אצל פצועים מאוד קשה היתה התרוממות רוח. מספר שבועות אחרי המלחמה, עוד בתוך הניתוחים, הגיע חבר עם וספה והגניב אותי בפיג'מה של בית החולים לראות את הכותל ואת העיר העתיקה. אני חושב שמה שנשות הכותל עושות זו עבודה יוצאת מן הכלל אין לכן מושג כמה אנשים לא דתיים אתן מייצגות. צריך מי שיוביל ויעיר את כולם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו