50 לחטיבת הבקעה: "יש מכשולים בדרך"

עצרת במלאת 50 שנה לחטיבת הבקעה והעמקים התקיימה השבוע בחוף צמח. חטיבת הבקעה כוללת היום שטח רב, מהכנרת ועד ים המלח.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ז

חמישים שנה להקמת חטיבת הבקעה
חמישים שנה להקמת חטיבת הבקעה
צילום: דובר צה"ל

עצרת במלאת 50 שנה לחטיבת הבקעה והעמקים התקיימה השבוע בחוף צמח, במעמד אלוף פיקוד המרכז רוני נומה, מח״ט הבקעה והעמקים אל״ם אופיר לויוס, מפקדים ולוחמי עבר, רבש״צים ותושבי האזור.

חטיבת הבקעה קמה בתום מלחמת ששת הימים. מפקדה הראשון והאחראי על הקמתה היה רא"ל (מיל') רפאל (רפול) איתן ז"ל.

החטיבה קמה מתוך הצורך להגן על גבולה המזרחי של מדינת ישראל עקב חדירות רבות של מסתננים וגורמים עוינים משטח ירדן. גבול זה קיבל בזמנו את הכינוי ״ארץ המרדפים״.

חטיבת הבקעה והעמקים כוללת היום שטח רב, מהכנרת ועד ים המלח ובתוכה התיישבות יהודית, העיר יריחו וערים פלסטיניות.

בשנתיים האחרונות קמו תחתיה שני גדודי חי״ר קל, אריות הירדן ולביא הבקעה, יחידת תגובה מהירה בעמקים ובימים אלו נבנה גדוד איסוף מילואים.

בטקס נאם אל"ם אופיר לויוס, מח''ט הבקעה, שאמר ״רוח החזון המפעמת בעורקיה של הבקעה, שביליה ונתיבי מרדפיה של הארץ הזאת, רוח שהביאה את מיטב הנוער להתיישב, להגשים ולהצמיח עשרות יישובים וקיבוצים אשר קבעו כי הגבול לא יקבע ברעם התותחים אלא בתלם המרחשה.

"רוח החזון הביאה להקמתם של שני גדודים סדירים, חדורי שליחות וחלוציות. אין אתגר שלא תוכלו לו - ממזרח וממערב, הצטיינו בכל פרט ופרט, היו מוכנים תמיד ודעו כי אתם גאוותי וגם אם הלכנו כברת דרך יש עוד משעולים רבים לכבוש, יש עוד מכשולים רבים להתגבר עליהם ובכל עת - המשימה, ערכי צה"ל וטוהר המידות יעמדו כמגדלור עז המכווינים את הדרך".

המח''ט הוסיף, ''רבים סימנו לנו את דרך ההקרבה, מפקדים שהלכו בראש, גששים, לוחמים ואחרים. בחמישים שנותיה איבדה החטיבה עשרות חללים ומאות שנפלו במרחבה תוך שמירה על ההתיישבות, על ירושלים ועל חבלי הארץ הנפלאים".

אל"ם אופיר לויוס
צילום: דובר צה"ל