תרגיל העוקץ של חיים

איך הצליח חיים לחסוך לילדיו באפיק סולידי ובכל זאת להרוויח הרבה יותר מחברו?

ברק הס , י"ח בתמוז תשע"ז

כסף
כסף
iStock

חיים ויעקב היו חברים הכי טובים כבר מהישיבה התיכונית. לא רק שהם הלכו לאותה ישיבה הם גם התחתנו יום אחרי יום, והמשיכו להתגורר באותו יישוב.

חיים הוא בחור מסודר. ביום שנולד בנו בכורו הוא נסע מבית החולים אל הבנק ופתח עבורו תוכנית חיסכון. הוא עשה חשבון ש-500 ₪ כל חודש, למשך עשרים שנים אמורים להספיק כדי לחתן אותו בכבוד ואפילו להשאיר לו משהו לרכישת הדירה הראשונה.

יעקב קצת פחות מסודר ויותר 'זרמן'. הוא אמר לעצמו שעכשיו כשהוא אברך צעיר זה נראה לו מוגזם לשים 500 ₪ כל חודש. הוא יחכה שיסיים ללמוד, יתחיל לעבוד ולהרוויח, ואז יחסוך. יש מספיק שנים.

אמר ועשה. כשבנו בכורו היה בן עשר, הוא התחיל לחסוך עבורו. בשביל לנסות ו'להשלים את הפער', ולהגיע לחיסכון יפה כמו של חיים הוא החליט לשים בכל חודש 1000 ₪ בחיסכון, במשך 10 שנים. הוא עשה חשבון פשוט: חיים שם כל חודש 500 ₪? זה 6000 ₪ בשנה, שהם 120,000 ₪ בעשרים שנים, נכון? אז כנראה שהסכום הזה אמור להספיק. אני אשים 1000 ₪ כל חודש, שהם 12,000 ₪ בשנה, למשך 10 שנים וגם לבן שלי יהיו 120,000₪ לפחות בחשבון!

***

חלפו עשר שנים נוספות, שני החברים רצו לחתן את הבנים שלהם, פתחו את חשבונות הבנק ו... יעקב הרגיש מיד שמישהו בבנק 'עקץ' אותו. אין שום הסבר אחר. בחשבון הבנק של חיים חיכו כמעט 180,000 ש"ח, ואילו בחשבון שלו בקושי 145,000, וזאת למרות ששניהם הכניסו לחשבון סכום זהה של כסף (120,000), והם היו מושקעים באותה תוכנית חיסכון. איך זה יכול להיות?

***

הסוד הגדול הוא הריבית, ובעיקר אפקט ה'ריבית דריבית'. חיים ויעקב אכן הכניסו את אותו הסכום לפיקדון, והם עשו זאת בפיקדון זהה שנתן תשואה בת 4% לשנה. אבל חיים הצליח להרוויח הרבה יותר. למה? כי בכל שנה הוא קיבל ריבית על הכסף שלו (אל דאגה, לבנק יש היתר עסקה ומותר לקבל ריבית כזו כמובן). הריבית הזו הצטרפה אל הקרן והפכה להיות חלק מהפיקדון. בשנה הבאה הוא קיבל ריבית לא רק על מה שהפקיד אלא גם על הריבית שהוא קיבל עבור הפקדותיו בשנה הראשונה.

אם יעקב היה רוצה באמת להגיע לאותו סכום של חיים בתום עשרים שנה היה עליו להפקיד בכל חודש 1240 ₪ (ולא 1000 כפי שהוא עשה), כלומר להשקיע בכל שנה כמעט 3000 ₪ נוספים ובמהלך התקופה כולה כמעט 30,000 ₪ יותר מחיים (!), רק בשביל לסיים עם אותה כמות שקלים בסוף התקופה.

כשאנחנו מתחילים להפקיד מוקדם לתוכנית חיסכון אנחנו בעצם גורמים גם לבנק או למנהל תוכנית החיסכון להתחיל לחסוך מוקדם עבור ילדינו. התוצאה המתמטית היא ברורה וחד-משמעית: ככל שנתחיל לחסוך מוקדם יותר, כך לא רק הכסף שלנו יצבור יותר ריבית, אלא גם הריבית תצבור יותר ריבית, ובשורה התחתונה יהיה לנו הרבה יותר כסף!

ובקיצור: התחתנתם? ילד ראשון? עכשיו זה הזמן הנכון להתחיל לחסוך!

הכותב הוא מנכ"ל 'ברק ייעוץ והשקעות'

****************************
רוצים ללמוד עוד על איך לטפל בכסף שלכם בצורה חכמה, יעילה ורווחית?

הרשמו לכנס 'מכאב ראש לכסף' שיתקיים בשבוע הבא בירושלים. כל הפרטים + קופון הנחה כאן

והרשמו לרשימת התפוצה בה תקבלו עצות וטיפים על הכסף שלכם בגובה העיניים. הרישום בחינם כאן

לתגובות, שאלות וכל עניין כלכלי פנו ל:office@barakhass.co.il