מי הרבנים שאתם מכירים?

משאל הרחוב ביוזמת קרן 'אחד לאחד' שמסייע בתמיכה כלכלית לאברכים לומדי תורה מהציונות הדתית בדק 'איזה רבנים מוכרים לציבור הישראלי וכמה רבנים בולטים- מזוהים עם הציונות הדתית'.

התוצאה: מרבית הנשאלים מכירים היטב רבנים ומנהיגים חרדים מהעבר ומההווה ואילו רבני המגזר הדתי- לאומי כמעט לא מוכרים לציבור.

האם מדובר בבורות של החברה בישראל או שהציונות הדתית הפסיקה להצמיח גדולי תורה?

משאל הרחוב בוצע במרכז תל אביב, בהשתתפות עשרות עוברי אורח וסועדים בבתי קפה ובמסעדות. הנסקרים- גברים ונשים, דתיים וחילונים התבקשו להשיב איזה דמויות רבניות מוכרות להם ואיזה רבנים לדעתם השפיעו ומשפיעים על עיצוב החברה בישראל, והתשובות המפתיעות: מרבית הנשאלים ציינו רבנים שמזוהים כמנהיגי החברה החרדית, דוגמת הרב עובדיה יוסף, הרב שלום אלישיב והרב אליעזר מנחם שך ואילו רבני הציונות הדתי כמעט לא נזכרו בקרב הנשאלים.

כך לדוגמה הזמר ארקדי דוכין ציין את המקובל הרב ברוך אשלג והרב מיכאל לייטמן, משיבים אחרים הזכירו מנהיגים חצרות חסידים דוגמת הרבי מלובביץ' ורבי נחמן מברסלב

מייסד קרן 'אחד לאחד' הרב יצחק נריה אמר "ברור לכל מי שמכיר את עולם התורה שהיו ויש בציונות הדתית ענקי רוח ותלמידי חכמים עצומים. כאב לי עד מאוד לראות את התוצאות של הסרט. אבל זו המראה הציבורית ואי אפשר להתעלם ממנה.

מצער מאוד כי הציבור הרחב לא רואה את זה אצלנו
כל מי שאוהב את הציונות הדתית ועולם התורה שלה צריך להיות מוטרד מזה שהציבור הכללי לא כל כך סופר אותנו ובעיקר מעניין כי את הרב קוק זצ"ל רואה הדורות זוכרים ומעריכים. אנחנו חייבים להתגייס ולתרום לחיזוק וביסוס עולם תורה ציוני גדול וחזק ולהצמיח מקרבנו גדולי תורה שישפיעו על כלל ישראל. הצטרפו אלינו לחזק את עולם התורה הציוני".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו