"חייל מעשן קולע פחות למטרה"

בצה"ל נערכים למיגור תופעת העישון. ד"ר חגי לוין קורא לעצור את המגפה שמתפשטת גם בישיבות. "8000 מעשנים נפטרים מדי שנה בישראל".

בני טוקר , י"ט בתמוז תשע"ז

עישון סיגריה. אילוסטרציה
עישון סיגריה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ד"ר חגי לוין, ראש מסלול בריאות וסביבה בביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית, ומתמחה בתחום העישון בצה"ל, מברך על התכנית החדשה שאישר הרמטכ"ל למאבק בתופעת העישון בצבא.

במסגרת התכנית, תופסק מכירת הסיגריות בשק"ם בבסיסים פתוחים, ובהמשך צפויה התכנית להתרחב לבסיסי ההכשרה ולכלל בסיסי צה"ל. כמו כן ייאסר העישון בכלי רכב צבאיים.

ד"ר לוין אומר לערוץ 7 שהסיגריות פוגעות ביכולותיו של החייל, "חייל מעשן נזקק ליותר 'גימלים' ואשפוזים, וסיכוייו קטנים יותר לסיים מסלול. חייל מעשן קולע פחות למטרה. הסיגריה לא מרגיעה, זה שקר גס שהופץ על ידי חברות הטבק. גם היום רוב החיילים לא מעשנים ומבצעים את המשימות בצורה טובה.

"בשוק העבודה ידוע שעובד מעשן מפסיד שעת עבודה ביום על עישון וימי מחלה. טייס שעולה לטיסה והוא לא מעשן את הסיגריה אז יש לו קריז ואם מלכתחילה הוא לא היה מעשן לא היה לו קריז והוא לא היה זקוק למנת ניקוטין נוספת, כך שאם לא התחלת לעשן גם לא היתה נוצרת בעיה".

לדבריו במשך שנים נוצלו החיילים על ידי חברות הטבק, "הקשר בין צבא לטבק הוא קשר היסטורי. חברות הטבק חילקו לחיילים בארה"ב סיגריות בחינם כדי לגרום להם להתמכר בגיל צעיר. היום צבא ארה"ב נקי מעישון וכך גם יהיה בצה"ל למעט באזורים מסוימים שבהם יהיה מותר לעשן ולא תהיה מכירת סיגריות בבסיסים.

''כך ניצור סביבה שמקלה על חיילים לא לעשן", מסביר ד"ר לוין ומספר כי ''רוב החיילים לא רוצים לעשן אבל חייל שניגמל ורואה בשק"ם קופסת סיגריות אז בלהט של רגע הוא עלול להתפתות לעשן".

ד"ר לוין מקווה שכמו הרמטכ"ל, גם הרבנים יצטרפו למאבק במגפת הטבק, "בכל שנה נפטרים בישראל 8,000 מעשנים וחשוב שבעקבות צה"ל תלך החברה כולה, כולל חינוך מונע בבתי הספר כי היום מדובר במגפה מספר 1.

''לצערנו המגפה הזאת מחלחלת גם לאוכלוסיות שבעבר לא עישנו כמו בישיבות. רבנים מהעבר הוציאו פסקי הלכה נגד מעשנים והכריזו שזה פיקוח נפש. מן הראוי שגם הרבנים של היום יוציאו פסקי הלכה על כך", מדגיש לוין.