צירה דויטש
צירה דויטשצילום: אליהו ינאי

800 אמהות מכל רחבי הארץ השתתפו היום (רביעי) בכנס "קולה של אמא" של מרכז שפר שנערך בבנייני האומה בירושלים.

צירה דויטש, מנחת הורים בגישת שפר, אמרה באירוע "שנים רבות חוקרים כיצד האמונות הפנימיות שלנו משפיעות על חיינו. החוקרים בודקים איך התודעה משפיעה על הפיזיולוגיה של הגוף. מחשבות ואמונות משפיעות ומשנות מציאות, לעתים כמו כדור פלסיבו שמשפיע על אנשים לטובה, לעתים עד כדי ריפוי".

היא סיפרה כי מהרגע שהפכה לאמא, במשך תקופה ארוכה התנהגה כמו שורדת. "עשיתי כל מה שצריך אבל הייתי עייפה, מלאת ביקורת פנימית ותחושות אשמה. רק כשחליתי הבנתי שאני צריכה לעשות שינוי".

דויטש הגיעה לחוג הורים במרכז שפר כדי לשנות את הגישה. "רק כשהגעתי ל'שפר' הבנתי שזה ממש בסדר שאני לא אמא מושלמת, אבל אני אמא שלמה וטוב לי כמו שאני. הבנתי שאני יכולה לשלוט במה שקורה אצלי בראש ואיך אפשר להגיע לשקט פנימי".

דויטש מסבירה כי לפי התרבות המערבית, רק מי שעומדת ברשימת תנאים מסוימת היא אמא טובה. "אבל מי יכולה לעמוד בכל רשימת התנאים של התרבות המערבית?! וכך מתחילים רגשות האשמה. כי מי יכולה לעמוד בקצב ובציפיות הללו. אין דבר כזה אמא טובה או אמא רעה. כל אמא עושה ככל יכולתה למען ילדיה, והמושג אמא טובה כלל לא רלוונטי.

"התרגלנו להקשיב לקולות רקע שמחלישים אותנו במקום לחזק את הקולות האינטואיטיבים שלנו כאמהות. כשאומרים לנו לא לגמול מחיתולים בחורף, לא להשכיב על הבטן, לא להשכיב על הגב ושאר הצעות ברחוב, אנחנו לא חייבות להקשיב לכל זה כי זה רק יחליש אותנו", אומרת דויטש.

"לקולות בראש יש השפעה עצומה על חיינו. צריך להתחיל לזהות את הקולות, לנקות רעשים מפריעים, ולהגיע לשקט המיוחל", הדגישה.